• Adana
  • Ankara
  • İstanbul
  • 20 Mart 2019
  • 07:22
  WhatsApp
Yüreğir’i Yüreğir’li yönetsin

Eğitim-Sen eski genel başkanı Kamuran Karaca CHP Yüreğir Belediye başkan aday adaylığını açıkladı;

ÖZEL HABER :SERDAR AKIN 

CHP Yüreğir Belediye başkanlığına aday adayı olan eski eğitim-sen genel başkanı Kamuran Karaca gazetemize yaptığı açıklamada “Yüreğir belediye başkanı olacak adayın Yüreğirli ve Yüreğir’de oturan kişiler arasından olması gerektiğini” savundu.

 Yüreğir’e neden Aday oldunuz ?

Öğretmenlik ve sendikal çalışmalarımın yanında,  Cumhuriyet Halk Partisi içerisinde,parti alan etkinlikleri, konferanslar, eğitim çalışmaları vb. etkinliklerde  görev alarak ve katılımcı olarak siyasal çalışmalarda bulunduğunu,bir başka adayın görevlendirilmesi sonrası, CHP Yüreğir İlçe Seçim Komitesi Başkanı olarak seçim çalışmalarını yürüttüğünü söyleyen CHP Yüerğir Belediye başkan aday adayı Kamuran Karaca “ Yüreğir ilçesi,bütün eğitim kademelerini tamamladığım ve öğretmenlik mesleğimin neredeyse 25 yılını yaptığım ve çocukluğumuzdan beri birçok alanda iş yaptığım ter döktüğüm benim ilçem.Yoksulluğu kıramamış ilçeme karşı duyduğum sorumluluk nedeniyle ,çözüm bekleyen onlarca sorununa çözüm üretmek hedefiyle belediye başkanlığına aday oldum.Yüreğir’in çözüm bekleyen onlarca sorunu var.Sürekli göç alıyor olması sorunların çözülemeyeceği anlamına gelmemelidir.Öncelikle bu gün Yüreğir’i yönetenlerin sık başvurduğu bu bahaneyi  ortadan kaldıracağız” dedi.Karaca “Yüreğir’de insan odaklı sorunlar neredeyse Türkiye’de rekor sınırındadır. İşsizlik oranı % 30 lara dayanmıştır.Yoksulluk nerdeyse  Yüreğir’in kaderi  olmuştur. Sanayi ve tarım için en geniş arazilere sahip ilçemizin bu yönünün değerlendirilmemesi,  ek olarak ticaret ve iş çevrelerinin cazibe merkezi haline getirilmeyişinin sorumlusu herhalde Yüreğirli değildir.İşsizlik ve yoksulluk onlarca kötülüğün kaynağıdır.Çocuklarımız uyuşturucu batağına sürüklenmektedir.Anne ve babalarının emekli maaşlarına muhtaç durumda yaşayan binlerce gencimiz vardır.Boşanmalar başta olmak üzere aile sorunları  katlanarak arttığını”ifad etti.

İlçenin kenar mahallelerinde oturanların büyük bölümü ile  tarım arazilerinde çalışan insanlarımızın ve çocuklarının belediye ve şehircilik imkanları ile buluşamama  ve eğitim, sağlık,beslenme ,barınma gibi temel sorunlarınında olduğunu belirten Karaca “Yüreğirli yurttaşlarımızın bir Atatürk  Caddesi ya da Turgut Özal Bulvarı gibi  kent havasını paylaşabilecekleri caddeleri kent merkezleri bile yoktur.Gençlerimizin mahallelerinde spor alanları yüzme havuzları kültürel ve sanatsal faaliyetleri gerçekleştirecekleri ya da izleyecekleri alanlar ve aktiviteler son derece kısıtlıdır.Okullarla bu tür etkinlikleri buluşturacak bir belediyeciliği Yüreğirli mumla arar durumdadır.Belediyecilik hizmetleri bağlamında yolların durumu, ilçenin temizliği,okulların camilerin,derneklerin, sosyal kurumların temizliği,bakımı yetersizdir.İlçede amatör sporlar için genç nüfus potansiyeli fazlasıyla varken bu alana dönük kısa ve orta vadeli bir planı göremiyoruz.Kadınlarımızın işsizlik ve yoksulluktan en fazla olumsuz etkilendiklerini biliyoruz. Üretimin ve çalışma hayatının dışında kalmış çalışma ihtiyacı olan kadınlarımız başta olmak üzere: Kadınlarımızı  eğitim, vüretim alanlarıyla buluşturarak işsizlik ve yoksulluktan kaynaklı olarak bozulan evin huzurunu mutlaka yeniden sağlayacağız” dedi.

Yüreğir sizce Nasıl Yönetiliyor ?

Yüreğir’in çözüm bekleyen onlarca sorunu olduğunuda vurgulayan Kamuran Karaca “ ilçenin  iyi yönetilmediğini de açıkça ortaya koymak gerekir.Adana’nın 4 merkez ilçesinden sadece Yüreğir iktidar partisinin belediyesinde olmasına rağmen,sorunları çözecek kapsamlı bir çalışma  olmadığı gibi,muhalefetteki partilere ait belediyelerin hizmetlerinin de gerisinde kalındığı görülmektedir.Belediyecilik ;oy alarak yönetimlerde  kalma adına halkın yoksulluğunu istismar ederek sadece yardım paketleri dağıtmak değildir.Farklı kültürlerin farklı yaşam tarzlarının bir zenginlik olduğu ilçemizde, hepimizin severek yaşayacağı bir şehir iklimini oluşturmak gerekiyor. Bu yaklaşımı da oluşumu da ne yazık ki göremiyoruz.İlçemiz açık ve net söylemek gerekirse kötü yönetilmekte olduğunu”söyledi.

Belediye başkan aday adayı  olarak  projeleriniz nedir ?

CHP Yüreğir Belediye başkanlığına aday adayı olan eski eğitim-sen genel başkanı Kamuran Karaca projelerini şöyle sıraladı “Engelli  yurttaşlarımız için sosyal belediyeciliğin tüm olanaklarını kullanarak yaşamın içinde aktif olmalarını sağlayacağız.Ekonomik olarak kimseye bağımlı kalmamaları için iş yaşamıyla buluşturan projeleri hayata geçireceğiz. İşsiz,Yoksul,Yaşlı ve bakıma muhtaç yurttaşlarımız için onların onurunu inciten paket yardımlar değil, YÜREĞİR KART ile istedikleri yerden kendi ihtiyaçlarını karşılamalarını sağlayacağız. sosyal belediyecilik anlayışı ile Yüreğir halkıyla birlikte çözeceğiz.Kentsel dönüşüm önemli bir problem olarak durmaktadır. Kentsel dönüşümü sadece yatay yapılaşmadan çok katlı yapılaşmaya dönmek olarak görmeyeceğiz.Kentsel dönüşümün ihtiyaç duyulan tüm semtlerde yöre insanımızla birlikte karar vererek ranta fırsat vermeden gerçekleştireceğiz. Bu sorunları çözmek için  önce hedefleri belirleme,kısa orta, uzun vadeli programla çözümleri hayata geçirme Yüreğirli olarak boynumuzun borcudur.Doğduğum, büyüdüğüm ilçeme karşı en büyük sorumluluğumdur.Bunlar için aday oldum”dedi.

ÖZGEÇMİŞİ:

1962 tarihinde Adana ili Kozan ilçesinde doğdum. İlk-orta ve lise öğrenimimi Adana-Yüreğir ilçesinde tamamladım.Yüksek öğrenimimi Çukurova Üniversitesi Hatay Eğitim Yüksek Okulu ve Anadolu Üniversitesinde tamamladım.1985 yılında Van iline öğretmen olarak atandım. Van ve Adana’da geçen 32 yıllık görevimden Eylül 2017 tarihinde Eğitim-Sen Genel Başkanlığı görevimin bitimi ile ayrıldım.Evli ve 2 çocuk babasıyım.

 12 Eylül sonrası 1991-1992 yıllarında kamu çalışanlarının sendikalaşma süreci başladı. TÖS ve TÖB-DER geleneğinden gelen öğretmenlerle 1991-1992 yıllarında, Eğitim-İş ve Eğit-Sen sendikaları kuruldu. Ben Eğitim-İş sendikası Yüreğir şubesinde yönetim kuruluna seçildim.Bu iki sendika 1994 yılında Eğitim-Sen olarak birleşti. Eğitim-Sen Adana şubesinin ilk yönetim kuruluna atandım.1995 yılında yapılan ilk şube seçiminde şube başkanı oldum. Sonrasında 4 dönem Eğitim-Sen Adana şube başkanlığına seçildim. 2004-2008 döneminde KESK(Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu) MYK üyeliğine seçildim. TİS-Hukuk ve Uluslararası İlişkiler sekreteryasını yürüttüm .2014-2017 döneminde Eğitim-Sen sendikası genel başkanlığı görevine seçildim.Eğitim-Sen Sendika Genel Başkanlığı görevimi  Haziran 2017 tarihinde tamamlayarak, görevden ayrıldım.

 

 

 

 


Yorumlar (1)