• Adana
  • Ankara
  • İstanbul
  • 20 Nisan 2019
  • 12:17
  WhatsApp
Uludağ hizmetin ödülünü alacak 11 Şubat 2019, Pazartesi

 

 

 

Sarıçam Belediye Başkanı Bilal Uludağ’a duyulan sevgi ve güven, seçim ortamında tam anlamıyla ortaya çıktı. Sarıçam halkı, Bilal Uludağ’ı sevdiğini, güvendiğini, hizmetlerini takdir ettiğini her zaman söylüyordu ama, seçim sürecinde daha çok seslendirmeye başladılar.

Bu da Bilal Uludağ’ın 31 Mart’a açık ara önde gireceğini gösteriyor.

Uludağ, Sarıçam’da sosyal, kültürel, ekonomik ve sportif açıdan bayağı önemli işlere imza attı.

Yaptıklarının bazılarını hatırlatayım:

Güçlü makine parkı kurdu ve yol-kaldırım, refüjleri çağdaş hale getirdi. Her sokağa çöp konteynerleri yerleştirdi.Ulusal kalitede hizmet için özel sözleşme yaptı. Sarıçam’ı kapalı semt pazarlarıyla tanıştırdı.Gençlere meslek eğitimi kursları düzenledi, iş bulma kurumu gibi çalışarak binlerce genci işe kavuşturdu. Muhtarlara seminerler düzenleyerek, Belediye-muhtar diyaloğunu sağlam temellere oturttu. Sertifakalı çoban, Girişimcilik, arıcılık kursları açtı. Sünnet şölenleri, düzenledi, yaz spor okulları açtı, ramazanda iftar yemekleri verdi. Dar gelirlilere bir ögün aş gönderdi, sabahları sıcak çorba ile işe okula gidenlerin midesini ısıttı.Mahalle takımları kurdurdu, halı saha maçları yaptırdı. Saat kuleli park ise Sarıçam’ın görsel anıtı oldu. Halk müziği ve çocuk koroları ile müziğe de dokundu.

Daha yazacak çok hizmeti var, ama bunlar DİPÇİK’in değil haber sütunlarının konusu…

Kısacası Bilal Uludağ hizmetlerinin ödülünü almaya hazırlanıyor ve seçime açık ara önde giriyor.

 

 

--------------------------------------------------------------------------------------

 

 

Kocaispir’i yoğun

bir mesai bekliyor

 

Cumhur İttifakının Yüreğir Belediye Başkan Adayı Fatih Kocaispir’i yoğun günler bekliyor. Önce CHP’nin partililerden destek alarak aday olan Kamuran Karaca’yı altederek seçim kazanması için, seçilirse de Yüreğir Belediye Başkanı olarak çok ter akıtması gerekecek.

Çünkü, 2 dönem, 10 yıldır Yüreğir Belediye Başkanlığı yapan Mahmut Çelikcan önemli işler yaptı.

Cenazelere mutlaka gidiyor, bir eksikleri varsa gideriyor, yeni doğan bebeğe hediyeler götürüyor, hastalara elinden geldiğince yardım ediyordu. Mahallelerde taziye evleri kurdu, çadır,  sandalye, semaver, çay, şeker gönderdi.

Yılların bürokratı olmanın alışkanlığıyla bu çabalarını siyasetin artı hanesine yazdırmayı ise beceremedi. Bu yüzden çoğu kişi O’nun için ‘Halktan kopuk’ yorumunda bulundu, ama şöyle de eklediler. Çok büyük parklar yaptı. İçine çok amaçlı sosyal tesisler, kültür evleri, kına evleri yerleştirdi.

Mahallelerde taziye evleri kurdu, çadır,  sandalye, semaver, çay, şeker gönderdi.

Meslek edindirme kurslarıyla onbinlerce genci meslek ve iş sahibi yaptı.

Konut sıkıntısına da el attı. TOKİ ile ya da TOKİ’siz konutlar yaptı.

Şimdi veliahtı Fatih Kocaispir…

Eğer seçimi kazanırsa, kendisini böyle yoğun bir çalışma temposu bekliyor. Çelikcan Yüreğirliyi 10 yılda iyi hizmete alıştırdı.

Bakalım Kocaispir’in seçim başarısı ve kazanırsa Başkanlık karnesi nasıl olacak?

 

 

-------------------------------------------------------------------

Adana’da nüfus artmıyor

erkekler kentten kaçıyor

 

Tarım bitti, tarıma dayalı sanayi çöktü, fabrikalar kapandı, Ağa’lar devri sona erdi. Adana işsizlerin umudu olmaktan uzaklaştı.

Bütün bu olumsuzluklardan sonra, Adana göç alan değil, göç veren kent oldu.

80’li yıllara kadar Adana Güneydoğu ve doğu illerimizin göç akınına uğrattığı bir kentti. Nüfus olağanüstü hızla artardı.

Ne zaman ki ekonomik cazibesini yitirdi, göç zayıfladı, nüfus artışları olağan düzeye geriledi.

2010 yılına kadar yılda 40-50 bin artış gösteren Adana nüfusu daha sonraki yıllarda, ancak 17-18 bin arttı.

2017’de ise duraklama dönemine girdi.

2017 ile 2018 yılı arasındaki nüfus farkının sadece 4 bin olması, cazibemizi kaybettiğimizin işareti… Demek ki Adananın nüfusu sadece doğumlarla artabilmiş.

Dikkat çeken bir nokta daha var, Adananın kadın nüfusu erkekleri geçmiş. Demek ki, iş arayan erkekler kentten kaçmışlar.

Rakamlar acı gerçeği gözler önüne seriyor, ama, kentin sahipleri ne yapıyor, O’nu bilemiyoruz.

Yakında nüfusumuz azalmaya başlarsa hiç şaşmayın.

 

--------------------------------------------------------------------------------

 

 

Necip Topuz

havaya girmiş

 

Karataş Belediye Başkanı Boğaçhan Ünal’ın CHP’den aday gösterilmemesi ve istifa ederek, zehir zemberek açıklamalarda bulunması, Cumhur İttifakının Belediye Başkan Adayı Necip Topuz’un ekmeğine yağ sürdü.

Hele ki, Boğaçhan Ünal’ın ‘Artık MHP saflarındayım. Sözlü için çalışacağım’ demesi, Cumhur İttifakının MHP’li adayı Necip Topuzu tam havaya soktu.

Hemen kolları sıvadı, otomobiline kırmızı renkli ‘Necip Topuz’ plakasını taktı.

Bu plakayı takmak kolay…Önemli olan seçimi kazanıp Belediye Başkanı Plakasını takmak…

 

-------------------------------------------------------------------------------

Zeydan’ın akaryakıt

yardımı VETO yedi

 

Seyhan Belediye Başkanı ve Millet İttifakının Adana Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Zeydan Karalar’ın, Kozan Belediyesi’ne akaryakıt yardımı yapmak için Seyhan Belediye Meclisi’ne getirdiği teklif reddildi.

Kozan Belediye Başkanı Musa Öztürk, İYİ Parti’nin adayı olmuştu.

Karalar’ın meclise getirdiği Kozan Belediyesi’ne akaryakıt yardımı, mecliste oylandı. AK Parti, MHP’li üyelerle 1 CHP’li üyenin oylarıyla reddedildi.

Kozan Belediyesi’nin halka hizmet için kullanacağı akaryakıt yardımı seçimin darbesine uğradı.

 

 

-------------------------------------------------------------

Çocuklar, METRO’nun özel

korumalarından korkuyor

 

Çocuklar eskiden polisten jandarmadan korkarlardı. Bunda çocuklarını susturmak isteyen annelerin de payı vardı. Ağlayan çocuğuna ‘Bak seni polise veririm’ diyen anneler yüzünden polisler yıllarca öcü gibi görüldü.

Sonra İçişleri Bakanlığı’nın ve Emniyet Teşkilatının çabalarıyla polisin öcü değil, huzurun teminatı olduğu anlatıldı. Çocuklar polisleri sevmeye başladı.

Şimdi, çocuklar METRO’daki özel korumalardan korkuyorlar. Korumalar aşırı soğuk nedeniyle kafalarına taktıkları bereleri gözlerine kadar indiriyorlar. Boyunluklarını da burunlarına kadar çekiyorlar. Ortaya maskeli, siyah elbiseli, coplu bir görüntü çıkıyor.

Çocuklar ürküyor, korkuyor.

Soğuktan korunmak isterken maskeli bir tip olarak her METRO durağında çocukların karşısına dikilen bu görüntüyü lütfen düzeltin.

Korumaları bu maskeli görüntüden kurtarın.