• Adana
  • Ankara
  • İstanbul
  • 25 Mayıs 2019
  • 22:00
  WhatsApp
Uçar’dan kadınlara 8 Mart yemeği ÖZEL HABER: Gözde ARSLAN

ADANA TOROS GAZETESİ

İŞ KADINLARINI AĞIRLADI

Adana Emlakçılar Odası Başkanı Rabia Ülkü Uçar, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla gayrimenkul danışmanı olan iş kadınlarını öğlen yemeğinde ağırladı. Turgut Özal Bulvarı üzerindeki Kervan Restoran’da gerçekleşen öğle yemeğinde çalışan kadınların sorunları konuşuldu. Geleceğe yönelik mesleki projelerinin de masaya yatırıldığı yemekte Başkan Uçar, en eski kadın emlakçılardan Necva Karazincir’e başarı plaketi verdi.

129 KADIN HAYATINI KAYBETTİ

Tüm dünyada kutlanan 8 Mart’ın tarihi hakkında bilgi veren Uçar, “8 Mart 1857 tarihinde ABD'nin New York kentinde bir dokuma fabrikasında çok ağır çalışma koşulları, çok uzun iş günleri ve buna karşın çok düşük ücret alan kadınların koşulların her geçen gün daha da dayanılmaz hale gelmesi ile daha iyi koşullarda çalışmak, 10 saatlik iş günü, eşit işe  eşit ücret verilmesi için 40 bin dokuma işçisinin greve başlamasıyla çıkan olaylar sırasında bir gömlek fabrikasında çıkan şüpheli yangında 129 kadın işçi hayatını kaybetti” dedi.

ÖZEL BİR GÜN

Bu acı olaydan dolayı Birleşmiş Milletler’in  8 Mart’ı Dünya Kadınlar Günü olarak ilan ettiğini anımsatan Uçar, “8 Mart, tüm dünyada kadınların eşitlik, özgürlük ve daha huzurlu yaşama isteklerini dile getirdikleri özel bir gündür. Cumhuriyetimizin ilanı ile birlikte  Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde  Türk kadını erkeklerle birlikte eşit birey, eşit yurttaş olarak toplumsal yaşamın her alanında yer almıştır. Ülkemizin kalkınması ve gelişmesi için nüfusumuzun yarısını oluşturan kadınların konumlarının güçlendirilmesi  büyük önem arz etmektedir” diye konuştu.


Yorumlar (1)