• Adana
  • Ankara
  • İstanbul
  • 20 Mart 2019
  • 07:08
  WhatsApp
Türkiye’nin en büyük otoparkı

Adana’nın kaldırımları, cadde ve sokakları araçların işgali altında. Adana otopark konusunda da sınıfta kaldı. Yetkililerin duyarsızlığı yüzünden kent merkezindeki trafik arapsaçına dönmüş durumda.

 

Halil BİLEK – ÖZEL HABER

 

ÇÖZÜM İÇİN ADIM ATILMIYOR

Trafik sorunu her geçen gün büyüyen Adana’da otoparkların yetersiz olması trafik çilesinin katlanarak artmasına neden oluyor. 1992 yılından bu yana ulaşım planı konusunda hiçbir adım atılmayan Adana’nın kaldırımları, cadde ve sokakları açık bir otoparka dönüşmüş durumda. Bu sorunun çözümü için hiçbir kurum kılını kıpırdatmazken vatandaşlar, otopark yapılması için bugüne kadar toplanan otopark bedellerinin akıbetini merak ediyor.

 

ÇİFT SIRA PARK

Bugüne kadar otoparkı bulunmayan binalardan para toplayan ancak son on yıl içinde Adana’ya sadece bir adet otopark kazandıran yerel yönetimlerin duyarsızlığı Adana’yı dünyanın en büyük otoparkı haline getirdi. Büyükşehir ve Seyhan Belediyesi tarafından Büyükşehir Belediyesi karşısına otopark yapılırken bu adım, var olan yaraya merhem olamadı. Adana trafiğinin ana damarlarından olan Atatürk Caddesi’nde çift sıra park eden araçlara trafik polisleri müdahale etmiyor.

 

VATANDAŞ ÇARESİZ

Yetkililerin ilgisizliği özellikle kent merkezi başta olmak üzere Adana’daki onlarca cadde ve sokaktaki trafiği içinden çıkılmaz bir hale getirdi. Yerel yöneticilerin kentin ihtiyacı olan otopark konusunda yetersiz kalmasından dolayı sürücüler otopark olmadığı için araçlarını kuralları ihlal etme pahasına boş buldukları yerlere park ediyor. Kaldırımların araçlar tarafından işgal edilmesinden dolayı yayalar da yola inerek araçların arasında yürümek zorunda kalıyor.

 

DÖNERLİ KAVŞAK OTOPARK OLDU

Otopark sorunundan kaynaklı yaşanan en ilginç trafik ihlalleri Cumhuriyet Caddesi ile Mehmet Nuri Sabuncu Bulvarı’nın kesiştiği kavşakta yaşanıyor. Yerel yönetimler, bölgenin gelişimine uygun bir alt yapıyı hayata geçirmeyince sürücüler otopark sorununu kuralları hiçe sayarak çözmeye çalışıyor. Yolun sadece sağına değil soluna da park eden sürücüler yer kalmayınca dönerli kavşağı da otopark haline getirmekten çekinmiyor.

 

MÜDAHALE EDEN YOK

İlginç olduğu kadar yasak olan bu duruma ne trafik polisi ne de trafik zabıtası ses çıkarıyor. Sorumluların ilgisiz kalması işlenen suçun her geçen gün büyümesine neden olduğunu belirten vatandaşlar, “Önce yolun sağına park ediyorlardı. Ses çıkaran olmayınca bu kez yolun soluna da park etmeye başladılar. Yine ses çıkarılmayınca bu kez kavşağın içi otopark haline geldi. Yakında caddenin tamamını otoparka çevirirlerse hiç kimse şaşırmasın” dedi.


Yorumlar (1)