• Adana
  • Ankara
  • İstanbul
  • 22 Şubat 2019
  • 19:15
 
Türkiye Gazeteciler Sendikası 66 yaşında ‘TGS MÜCADELESİNİ SÜRDÜRECEK’

TGS Genel Merkezi’nden yapılan açıklamada, “66 yılı geride bıraktığımız bugün Türkiye’de medya en karanlık dönemini yaşıyor. 159 gazetecinin hapishanede bulunduğu, birçok gazetecinin yaptığı haberlerden dolayı hedef gösterildiği ve soruşturmaya uğradığı bir dönemdeyiz. Kurulduğu günden bu yana gazetecilerin ifade özgürlüğünü ve kamuoyunun haber alma hakkını savunan TGS bugün de bu doğrultuda mücadelesini sürdürmektedir. Sendikal mücadelenin eşit, özgür ve adil bir ülke için olmazsa olmaz olduğunun bilinciyle hareket eden sendikamız, bu karanlık günlerden de çıkacağının hem bilincinde hem de inancındadır. 12 Eylül karanlığına teslim olmayan bir tarihe sahibiz. En zor zamanlarımızda sendikal örgütlülük hedefinden vazgeçmedik. Bundan sonra da geçmeyeceğiz” ifadelerine yer verildi.

‘SANSÜRLENEN YAZILAR, GİZLENEN HABERLER...’

“Evet, hem sendikal örgütlülük hem de basın özgürlüğü adına çok zor günlerden geçiyoruz. Sansürlenen yazılar, gizlenen haberler, basın kuruluşları üzerindeki siyasi baskılar ve gazeteciler hakkında açılan yüzlerce dava bunun en somut örnekleri. Bugün halen 159 meslektaşımız çeşitli gerekçelerle cezaevlerinde tutularak özgürlüklerinden mahrum bırakılmakta, binlercesi güvencesiz ve sendikasız çalışmaya zorlanmaktadır” ifadelerinin kullanıldığı açıklamada şu ifadelere yer verildi: “ TGS yıllardır yürüttüğü basın özgürlüğü mücadelesi nedeniyle siyasi iktidarların hedefi haline gelmiş, üyeleri zorla istifa ettirilerek etkisiz hâle getirilmek istenmiştir. Gazeteciler Sendikası bütün bu baskılara rağmen basın özgürlüğü mücadelesinden taviz vermeden yeniden örgütlenip medya çalışanlarının yegâne sendikası olmayı başarmıştır. Ülkenin, medyanın kutuplaştırıldığı bugünlerde başta cezaevlerinde bulunan gazetecilerin özgürlüğü olmak üzere, iş ve gelecek güvenceli, sendikalı, toplu sözleşmeli bir sektör yaratmak için meslektaşlarımızı kenetlenmeye ve örgütlenmeye çağırıyoruz.”

‘BİRLİKTE DAHA DA GÜÇLÜ OLACAĞIZ’

TGS açıklamasını, “Mesleki dayanışmayı arttırdığımız, birbirine köstek değil destek olmayı hayatın her alanında bir ilke hâline getirdiğimiz takdirde bu zor günlerden kurtulmanın mümkün olacağını gayet iyi biliyoruz. Birlikte güçlüyüz. Birlikte daha da güçlü olacağız” ifadeleri ile noktaladı. 

 


Yorumlar (1)