• Adana
  • Ankara
  • İstanbul
  • 19 Nisan 2019
  • 06:22
  WhatsApp
Trabzon’da hastalandı şifayı Balcalı’da buldu

ADANA TOROS GAZETESİ

(HABER MERKEZİ) - Trabzon’da yaşayan yaklaşık 5 ay önce Hidrosefali hastası olduğunu öğrenen 25 yaşındaki genç, Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi’nde sağlığına kavuştu.  Beyin Cerrahi Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Derviş Mansuri Yılmaz tarafından beynine şant cihazı yerleştirilmeden nöroendoskopik teknikle tedavi edilen Sercan Çakır, Trabzon’a sağlıklı bir şekilde döndü.

Trabzon’da yaşayan Sercan Çakır bundan yaklaşık 5 ay önce baş ağrısı, unutkanlık ve buna bağlı çeşitli şikâyetlerle çeşitli sağlık merkezlerine başvurdu. Çakır, son olarak Prof. Dr. Yılmaz’a başvurdu. Çakır’a yapılan tetkikleri sonrası konulan hidrosefali teşhisinin ardından şant cihazı yerleştirmeden nöroendoskopik teknikle tedavi uygulandı. Çakır uygulanan tedavi yöntemiyle çok kısa zamanda sağlığına kavuşarak taburcu oldu ve memleketi Trabzon’a uğurlandı.

Sercan Çakır’a uygulanan tedavi yöntemiyle ilgili bilgi veren Prof. Dr. Yılmaz, hidrosefali hastalarının bir kısmını şant cihazı yerleştirmeden nöroendoskopik teknikle çok daha kısa sürede tedavi edebildiklerinin altını çizdi. Yılmaz hidrosefalinin, beyin içindeki ventriküllerde(karıncıklar) bulunan ve kanallar vasıtası ile dolaşımı sağlanan beyin omurilik sıvısı üretimi ve emilimi arasındaki dengenin bozulması sonucu beyin omurilik sıvısının birikimi ile ortaya çıkan bir durum olduğunu dile getirerek, Yaklaşık 1000 canlı doğumunda 3-5 kişi oranında görülmekte olduğuna değindi.

Gerçekte hidrosefalinin tedavisinde endoskopik yöntemin ilk kez 20. Yüzyılın ilk çeyreğinde kullanılmaya başlandığını, ancak endoskopik sistemlerin teknik yetersizliğinden dolayı rutin tedavide yer almadığını belirten Yılmaz, hidrosefalinin tedavisinde çoğunlukla şant cihazlarının kullanıldığını,Şant cihazı yerleştirilerek tedavi edilen hidrosefali hastaları şanta bağımlı hale geldiğinin altını çizdi.

Özel sektörde çağrı merkezinde çalışan ve çok yakın bir zamanda evlenen  Sercan Çakır ise uzun zamandır başağrısı ve unutkanlık şikâyetleri ile yaşadığını Trabzon’da gittikleri klinikte çekilen beyin filmlerinde hidrosefali tespit edilmesi üzerine ileri tetkik ve tedavi amacı ile Adana Balcalaı Hastanesi’ne geldiklerini belirterek, burada yapılan tedavisi sonucu sağlığına kavuşmasından dolayı son derece mutlu olduğunu söyledi. Adeta kendisini yeniden doğmuş gibi hissettiğini dile getiren Çakır, sağlığına kavuşmasında emeği geçen tüm sağlık personeline teşekkür etti.


Yorumlar (1)