• Adana
  • Ankara
  • İstanbul
  • 23 Ocak 2019
  • 19:43
 
Tanrıver; “Badem ve zeytin yetiştiriciliği arttırılmalıdır”

Tanrıver; “Badem ve zeytin yetiştiriciliği arttırılmalıdır”

 

(Haber Merkezi)- Dr. Emine Tanrıver, sanayilik ürünler olan Badem ve yağlık zeytin ülkemiz ve dünya ülkeleri açısından stratejik bir öneme sahip olduğunu söyledi. Dr. Tanrıver,  3. Adıyaman Gıda ve Tarım fuarında, Adıyaman Tarım il Müdürü Adil Alan,  çiftçiler, yatırımcılar ve üretici birliklerinin katıldığı toplantıda Bodur Zeytin ve Badem yetiştiriciliği hakkında bilgi aktardı

EN ÇOK TERCİH EDİLEN ANAÇ

Farklı toprak ve iklim koşullarına uygun, geç çiçeklenen, kendine verimli ve dünya badem pazarında talep gören badem çeşitlerini ve ülkemiz toprak koşullarına uygun anaçlar hakkında Adıyamanlı üretici ve yatırımcılara aydınlatan  Dr. Emine Tanrıver Badem yetiştiriciliğinde anaç ve çeşit seçiminin başarıya giden yolda en önemli kriterler olduğunu söyledi.

Tanrıver,  “Zeytin dünya üzerinde 8 tanesi güney yarıkürede olmak üzere sadece 38 ülkede yetiştirilebiliyor. Dünya zeytinyağı pazarında İspanya, İtalya ve Yunanistan lider ülkeler ve bu ülkelerde kişi başı zeytinyağı tüketimi 20-25 kg/kişi civarındayken ülkemizde bu oran 1kg/kişidir. Günümüzde sağlıklı yaşam için zeytinyağı tüketimi giderek artmaktadır ve kişi başı tüketimimiz eğer 1 kg daha artacak olursa yıllık ürettiğimiz zeytinyağı miktarı kendi tüketimimize bile yetmeyecektir. Hem kendi ülkemizin giderek artan zeytinyağı ihtiyacını karşılayabilmemiz, hem de dünya zeytinyağı pazarından önemli bir pay alabilmemiz için, makineli hasada uygun bodur ARBEQUINA zeytin yetiştiriciliğinin hızla artması gerekiyor” dedi.

Dr. Tanrıver, Zeytin yetiştiriciliğinin yıllık üretim maliyetinin yaklaşık yüzde 60’sının hasat maliyeti olduğunu, makineli hasada uygun olarak kurulan Bodur Zeytin ARBEQUINA, bahçelerinde hasat maliyetinin yüzde 20’ye gerilediğini ve elde edilen zeytinyağının kalitesinin de oldukça yüksek olduğunu belirtti.

 


Yorumlar (1)