• Adana
  • Ankara
  • İstanbul
  • 22 Şubat 2019
  • 12:31
 
Sümer mahallesi Şehit sokağı istiyor

Özverili muhtar Ülkü Okay tek isteklerinin bir şehit sokağı olduğunu söyledi.

Özel Haber: Zeynep BARAZ- Serdar AKIN

‘Mahallelere gidiyoruz, muhtarları dinliyoruz’ yazı dizimizin bu hafta ki uğrak yeri Sümer Mahallesi oldu. Muhtar Ülkü Okay ‘la muhtarlık makamında buluştuk. Mahallenin sorunlarını, vatandaşların beklentilerini konuştuk.

DURACAĞIMIZ YERİ BİLİYORUZ

Mahallenin gözde muhtarı Ülkü Okay’ Belki her mahalle de bu aynı değildir. Fakat biz köklü ailelerin bulunduğu çok eski bir mahalleyiz. 50 yıl a dayanan bir geçmişimiz var. Ayrıca Belediye Başkanlarımızla aramızdaki samimiyet güzel, çünkü biz duracağımız yeri iyi biliyoruz’ dedi.  Belediyelerden de tek beklentilerinin, bir şehit sokaklarının olmasından yana olduğunu ifade etti.

HERŞEYİ SORDUK

Ülkü Okay’a ‘Bize biraz mahallenizi diğer mahallelilerden ayıran özelliklerini anlatın’ dedik.  Muhtar Okay sözü aldı ve mahallesinin  en temel özelliğini anlatmaya başladı.  İşte sohbetimizden kesitler:

50 YILLIK BİR GEÇMİŞ

Belki her mahalle de bu aynı değildir. Bizim mahallemizde her kesimden insan mevcut. Özellikle Karaisalı ve Gaziantepliler yerleşmişlerdi .  Köklü ailelerin bulunduğu çok eski bir mahalleyiz. 50 yıla dayanan geçmişi vardır.  Kime sorsanız mahallemizi bilir. Kötü alışkanlıkların yaygın olmadığı bir yer. 25 Bin üzerinde nüfusumuz var. 15 Bin seçmenimiz var .  Benim 4. Yılım, bu ilk dönemim.

HER KONUDA ÖZVERİLİYİM

Tabi her muhtar işlerini yapıyordur, ama ben her konuda biraz daha özveriliyim. Kaymakamla, Valiyle, Belediye Başkanlarımızla zıt olmamaya çalışıyorum. Onlarda  benim kariyerimi bildikleri için benim sıkıntılarımı da hemen dikkate alıyorlar. Büyüklerime biraz daha özverili, samimiyim.

MUHTAÇLARIN YANINDAYIM

Vatandaşlarla olan ilişkilerimiz iyi. Diğer muhtarlardan ayrıcalığım şu ki , kendi bütçemden harcama yapıyorum. İlk tercihim engelliler olmak üzere bazı yardımlarımız oluyor. Pilav etkinliğimiz oluyor, sünnet yaptırıyoruz yemek dağıtıyoruz.  Bunları yaparken hiçbir yerden destek almıyorum. Yardımlarımız genellikle fakir vatandaşlara oluyor. Muhtaçların, yoksulların yanındayım.  Ama vatandaşların birbiriyle olan ilişkileri çok da iyi değil. Çoğunluğu birbirine zıt.   Farklı kişilerde gelince mahallenin eski düzeni de kalmadı haliyle. Temizlik konusunda Suriyeliler çok hijyen değiller. Belediyeler çözüm bulmaya çalışıyor ama faydası olmuyor. Aslında sebebi de Suriyelilerin derneği bizim mahallede Veysel Kar aninin yanında  mevcut.  İnsan topluluğu fazla . Hiç temizlik yok bu yüzden bizlere de çok büyük sıkıntı doğuyor.  Onun dışında sokakta kalmış kadınlarımızda oluyor.  Karakol ve bununla birlikte kadınlar dayanışma derneği ile iletişime geçiyorum. Bu süreçte onların her anında yanında olmaya çalışıyorum.

BAŞKANLARIMIZA MİNNETTARIM

Biz duracağımız yeri biliyoruz.  O yüzden aramızda ki samimiyet güzel. İletişim halindeyiz.  Verilen bir davette hiçbir Belediye Başkanlarıma  sorunlarımı konuşmam.  Daire Başkanlarıyla, müdürleriyle, Belediye Başkanlarıyla aram gayet iyi durumda.  Onlar elinden geldiğince destek oluyor.  Belediye Başkanlarımıza minnettarım.

YURDUMUZUN TEMELİ ATILACAK

Sümer mahallesinde bir tane okulumuz mevcut. Bu okul da Ahmet Karabucak  İlkokuludur.  2 yıl kadar uğraş verdik. Kaymakamlık, valilik, İl Müdürlüğü, Ankara Milli Eğitim Müdürü tarafından hep onaylandı.  Belli noktamıza 2 okul talebimiz var. Bu konuda dilekçemizi verdik.  Ayrıca Güney Sümer’de  3 tane parkımız var. Yukarı tarafta hiç parkımız yok. Sosyal tesisler için 8 dönümlük bir arazi imara girmişlerdi.  Ama vatandaşlarımız bunu askıdan indirip kalkmasını sağladılar.

Ama en büyük eksikliğimiz bu. Ayrıca Veysel Kar aninin arkasında öğrenci yurdumuzun temeli atılacak. Yurt kurla Belediyenin plan çalışmaları var.

TEK SORUNUMUZ YARDIM EKSİKLİĞİ

Mahallemizin tek sorunu fakirin çok olmasıdır. İnanın bir muhtar olarak ben hepsini yardım edeyim. Mesela Ramazan Ayında kaymakamımız beni, arayıp erzak yardımı olacağını dile getirebilirdi.  Seyhan Belediyesinin de üzerinde çok büyük bir yük var. Büyükşehir Belediyesinden de böyle konuda destek gelmedi.  En büyük sorunumuzda maddi.

MAHALLEMİZ YENİLİKTEN TARAF

Kısmen  güzel olacak ama zamana ihtiyacımız var. Müteahhitler insanları inşallah kandırmaz.  Vatandaşlar istediği müteahhitlere evini verebilir. İsterse yıkıp kendi bile yapabilir. Mahallemiz yenilikten taraf. Ama insanlarımızın bu konuda  biraz bilinçlenmeleri lazım.

MAHALLEMİZ ŞEHİDİMİZİN İSMİYLE ANILSIN 

690156 sokağın Şehit düşen Jandarma Uzman Çavuş Sercan Yılmaz’ın adının verilmesini istiyoruz. Bu konuda talebimiz var en azından bir şehit sokağımız olsun ve mahallemiz şehidimizin ismiyle anılsın.

 


Yorumlar (1)