• Adana
  • Ankara
  • İstanbul
  • 22 Mayıs 2019
  • 16:49
  WhatsApp
Süheyla Tokyay 34 yıldır zirvede ÖZEL HABER: EDA ARSLAN – ZEYNEP ORDU

ADANA TOROS GAZETESİ

 

 

Süheyla Tokyay Koleji, yılsonu gösterisi Adana Büyükşehir Belediyesi Tiyatro Salonu’nda gerçekleştirildi. Dans gösterisiyle büyük alkış alan öğrencilerin solo piyano performansları da izleyenlerden tam not aldı. İngilizce Kulübü öğrencileri, İstiklal Marşı’nı İngilizce seslendirirken 

Drama Kulübü öğrencileri  ‘Bir garip western filmi’ni sahneledi.
Coşkuyla tamamlanan etkinliğe 1985’ten bu yana çalışan öğretmenler, eski mezunlar, Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar ve Çukurova Gazeteciler Cemiyeti Başkanı da katıldı. Süheyla Tokyay’ın elini öpen Başkan Karalar, eğitim alanında Adana’ya verdiği hizmetlerden odlayı teşekkür etti.  Seyhan Belediyesi Başkanlığı’nı kazandığında yaptığı ilk işin Mustafa Kemal Atatürk'ün posteriyle Türk bayrağını yan yana asmak olduğunu anımsatan Başkan Karalar, “Biz Mustafa Kemal Atatürk'ün kurduğu bu kıymetli ülkenin kıymetini bilmek durumundayız. Ve giderek bu daha hissedilir biçimde oluyor. Onun için burada eğitim çok önemli. ‘Eğitim iyi kullanıldığında bir ülkeyi müreffeh, uygar gelişmiş, bağımsız bir ülke haline getirebilir. İyi kullanılmadığında bir ülkeyi batırabilir’ diyor Mustafa Kemal Atatürk. Onu için eğitim ok önemli. Süheyla ablama huzurlarınızda bir kez daha teşekkür etmek istiyorum. Ve biliyorum ki bu kurumda fikri hür, vicdanı hür insanlar yetişiyor” dedi.

2 oğlunu Süheyla Tokyay Dershanesi’ne gönderdiğini ve başarıya imza attıklarını bildiren ÇGC Başkanı Esendemir de anılarını anlattı. Esendemir, Süheyla Tokyay’ın eğitime gönül veren, işine kendini veren, öğrencilerini çocuklarından daha çok seven bir öğretmen olduğunu vurguladı.

Süyehla Tokyay’da okuyan öğrencilerin bir kısmının kendi yetenekleriyle geldiğini ifade eden Tarih Öğretmeni Levent Tokyay ise, “Ama ortaokulumuza gelen çocuklarımızın büyük bir kısmı da yeni beceriler kazandı. Duyma engelli insanlarla işaret diliyle iletişim kurar hale geldik. Görme engelliler için sesli kütüphaneler hazırladılar. Yakında Türkiye’nin geneline yayılacak sesli kütüphanenin başlangıcını oluşturdular. Gitar çalmayı, saz çalmayı bizim okulumuzda öğrenerek konser verecek hale geldiler” diye konuştu.

Geçen yıl Türkiye şampiyonu olan öğrencilerinin okula ilk geldiğinde raket tutmayı dahi bilmediğini kaydeden Tokyay, şöyle konuştu; “Türkiye’de hayvan ve böcek müzesi olan ilk ve tek kurum bizi.  Bizim öğrencilerimiz yaptı bunu. Zeka oyunlarıyla eğitim yapmak Süyehla Tokyay’ın 40  ıldır başarıya giderken uyguladığı metotlardan biridir. Mandala, resfebe ve birçok zeka oyununu burada öğrenip Adana ve Türkiye’de birçok birincilik elde ettiler. Bununla da guru duruyoruz.

Adana ve Türkiye dereceleri elde eden başarıları öğrencilerin ödüllendirildiği etkinlikte ‘Hayat bayram olsa’ şarkısı ile İzmir Marşı, işaret diliyle okudular. Türkiye 2’incisi İlayda Aslan muhteşem bir jimnastik gösterisi gerçekleştirirken Türkiye 4’üncüsü Nehir Durak da dans gösterisiyle izleyicilerin karşısına çıktı. 8’inci sınıf öğrencilerinin vedasının ardından okulun tüm öğretmenleri sahneye çıkarak öğrencileriyle el ele tutuştu.

 

 


Yorumlar (1)