• Adana
  • Ankara
  • İstanbul
  • 24 Nisan 2019
  • 03:55
  WhatsApp
"Sözün bir anlamı yok" Aslan ailesinden Özgecan'ın mezarına ziyaret

ADANA TOROS GAZETESİ

 

 

 

Mersin'in Tarsus ilçesinde, 4 yıl önce okuldan çıktıktan sonra evine gitmek için bindiği minibüste öldürülen Özgecan Aslan'ın ailesi, kızlarının mezarını ziyaret edip dua okudu.

Kadına yönelik şiddetle mücadelenin simgesi olan Özgecan Aslan'ın Mersin Şehir Mezarlığı'ndaki kabri, ölümünün 4. yılı dolayısıyla toplumun çeşitli kesimlerince ziyaret ediliyor.

Baba Mehmet ile anne Songül Aslan da kızlarının mezarına gelerek dua etti. Mezara çiçek bırakan aile, Kur'an-ı Kerim okudu. 

Mehmet Aslan, gazetecilere yaptığı açıklamada, kızının ölümünün üzerinden bin 460 günün geçtiğini söyledi.

Her gün kalplerinin biraz daha sızladığını anlatan Aslan, "Bu 4 yıl içerisinde 'Bu son olsun, milat olsun' dediler ama binlerce kadın katledildi." dedi.

Kadın cinayetlerinin devam ettiğini belirten Aslan, "Bunun önüne geçmek için bunu çok ciddi bir problem olarak kabul edip, ona göre çok geniş bir şura kurup, sorunun çok boyutlu ele alınması gerekiyor. Canımız her geçen gün daha da acıyor. Artık söyleyecek bir söz kalmadı. Sözün bir anlamı yok." ifadelerini kullandı. 

- Adana'da da anıldı

,Adana'da da Cumhuriyet Kadınları Derneği tarafından Özgecan Aslan'ı anma etkinliği düzenlendi.

Derneğin Çukurova Şube Başkanı Ayşe Soylu, Atatürk Parkı'nda toplanan grup adına yaptığı açıklamada, her 11 Şubat'ta yüreklerinin, şiddete uğrayarak ölen kadınlar için bir kez daha yandığını söyledi.

Soylu, kadına karşı şiddetin önlenmesi için toplumun tüm kesimlerini duyarlı olmaya davet etti.

 


Yorumlar (1)