• Adana
  • Ankara
  • İstanbul
  • 20 Nisan 2019
  • 13:14
  WhatsApp
Sondör Yeterlilik Belgesi Sınavları yapıldı 167 sayılı Yeraltısuları Hakkındaki Kanun ile bu Kanunun 20. maddesine göre hazırlanan Yeraltısuları Tüzüğü’nün 9. maddesi ve Yeraltısuları Teknik Yönetmeliği'nin 2. maddesi gereğince yeraltısuyundan içme, kullanma ve diğer maksatlar için inşa edilecek su sondaj kuyusu işlerinde çalışacak sondör, kuyucu, galerici ve tünelciler için DSİ Jeoteknik Hizmetler ve Yeraltısuları Dairesi Başkanlığınca Sondör Yeterlilik Belgesi Sınavları yapıldı.

DSİ 6. (Adana) Bölge Müdürlüğü Seyhan Sami Kayahan Eğitim tesislerinde ve Sondaj Şube Müdürlüğünde yapılan sınavda 86 kişi Sondör Yeterlik Belgesi almak için ter döktü.

Jeoteknik Hizmetler ve Yeraltısuları Dairesi Başkanı Ayhan Koçbay ile 6. Bölge Müdürü Abdul Kasım Sarımehmet'in sınava katılacak olanlara başarı dilemesi ile başlayan sınavlarda adaylar önce yazılı sınava daha sonra ise uygulamalı olarak sözlü sınava tabi tutuldu.

Sadece Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü yetkisinde olan Sondör Yeterlilik Sınavları DSİ Jeoteknik Hizmetler ve Yeraltısuları Dairesi Başkanlığınca her yıl iki kez düzenleniyor. Bu yıl ikinci sınavlar 12-13 Mart tarihleri arasında DSİ 7. (Samsun) Bölge Müdürlüğünde gerçekleştirilecektir. Belge almak isteyenler 01 Mart 2019 tarihine kadar DSİ Genel Müdürlüğü'ne başvuru yapabilecektir.


Yorumlar (1)