• Adana
  • Ankara
  • İstanbul
  • 25 Mayıs 2019
  • 05:42
  WhatsApp
Soğan duruldu biber pusuda

 

 

Depo baskınları ile durulan soğan fiyatının önümüzdeki günlerde yeniden yükselişe geçeceği bildirildi. Ekim alanları azalan biber de artışlar yaşanması bekleniyor.

 

Halil BİLEK / ÖZEL HABER

 

Mutfakların vazgeçilmezleri arasında olan soğan ve biber vatandaşın cebini yakmaya devam edecek. Depo baskınları ile soğan fiyatlarında yaşanan düşüşün geçici olduğu ve ihracatın devam etmesi halinde fiyatların yeniden yükseleceği savunulurken vatandaşa bir kötü haber de biberden geldi. Biber ekim alanlarının azaldığını belirten Adana Ticaret Odası Meclis Üyesi Sedat Şenyürek, halden çıkış fiyatı 1 ila 3 TL arasında bulunan biberin 5 TL’ye kadar yükselebileceğini söyledi.

 

DEPO BASKINLARI

Soğan fiyatında yaşanan düşüşün konuşulduğu kadar büyük olmadığını kaydeden Şenyürek, soğan fiyatındaki düşüşün yüzde 10-20 arasında kaldığını açıkladı. Kışlık soğan hasadının 8’inci ayda başlayıp 10’uncu ayın sonlarına kadar devam ettiğinin belirten Şenyürek, “Hasadı yapılan soğanlar depolarda muhafaza ediliyor. İhtiyaç duyuldukça da piyasaya sürülüyor. Depo baskınlarından dolayı piyasaya sunulan soğan miktarı artınca ister istemez fiyatında bir düşüş yaşandı” dedi.

 

FİYATLAR YÜKSELECEK

Soğan fiyatları konusunda önemli bir tehlikeye dikkat çeken Şenyürek, “Ortadoğu ülkelerine soğan ihraç ediyoruz. Ülkemize döviz girmesi tabi ki güzel bir şey. Ancak soğan ihracatını durdurmazsak veya azaltmazsak soğanda önemli bir sorun yaşayacağız. Soğan stoğumuz 200 bin ton civarında Günlük soğan ihtiyacımız ise yaklaşık 2 ton. Eğer ihracat sorununu çözemezsek şubat ayında fiyatlar yeniden yükselecek” diye konuştu.

 

EKİM ALANLARI AZALDI

Soğanın hal çıkışının anda 2.60-2.70 TL olduğunu bildiren Şenyürek, “Eğer böyle giderse şubat ayında 5 TL’yi bulur. Tabi sofralara gelene kadar 8 TL’ye çıkar. Bunun yanında biberde de fiyat artışı bekliyoruz. Çünkü bu yıl biber üretim alanlarında azalma oldu. Antalyalı üreticiler domates yöneldi. Mersinli üreticiler ise girdi fiyatlarındaki artıştan dolayı biberden uzaklaştı. Bu durum ister istemez fiyatlara yansıyacak şeklinde konuştu.

 

İHRACAT ETKİLİYOR

Bir ürünün fiyatının artışında çeşitli etkenler olduğunu ihracatın da bu etkenler arasında önemli bir yer tuttuğunu belirten Şenyürek, şunları söyledi; “Biber de soğan gibi ihraç edilen bir ürün. Ekim alanlarının azalmasına ihraç edilmesinin ekleyince biber fiyatının da soğanda olduğu gibi artacağını tahmin ediyoruz.  Biber halimizde 1ila 3 TL arasında işlem görüyor. Ama ihraç devam ederse biber de 5 TL’yi görür.”

 

 


Yorumlar (1)