• Adana
  • Ankara
  • İstanbul
  • 21 Nisan 2019
  • 12:12
  WhatsApp
Şevkin’e ‘Maden Kanunu’ ödülü

ADANA TOROS GAZETESİ

(HABER MERKEZİ)- 28 Şubat’ta Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren 7164 sayılı Maden Kanunundaki Değişiklikler, Adana Ticaret Odası ve Maden Mühendisleri Odası Adana Şubesi’nin ortaklaşa düzenlediği toplantıda masaya yatırıldı. Toplantıda, CHP Adana Milletvekili Müzeyyen Şevkin’E TBMM’de Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu üyesi olarak milletvekili arkadaşlarıyla yaptığı çalışma ve grup adına gerçekleştirdiği konuşmalarla kanundaki değişikliklere olan katkısından dolayı plaket verildi.

Madenlerin yerine konulamayan doğal servetler olduğunun unutulmaması gerektiğini vurgulayan. Şevkin, “Üretilmesi, metale dönüştürülmesi, metalin ülkemiz sanayisinde kullanılır hale getirilmesi madenlerimizden en yüksek seviyede fayda sağlanması için zorunludur.  Kalkınmak isteyen bir ülkenin  madencilik politikası da bu yönde  olmalıdır. Ülkemiz madenleri üretilip hammadde  olarak elimizden kayıp gitmektedir. Yıllardan bu yana her hükümetin  ülke madenlerimizin uç ürünlere dönüştürülme masalının artık gerçeğe dönüştürülmesi zamanı çoktan geldi de geçmektedir. Artık ülkemizde  sözle değil  gerçekten milli madencilik politikası  hazırlama zamanı gelmiş geçmektedir” dedi.

Maden Mühendisleri Odası Adana Şube Başkanı Mehmet Yılmaz da ilk maden kanununun 1985 yılında çıktığını, bugüne kadar 20 kez değiştirilen kanunun artık dikiş tutmaz bir hale geldiğini söyledi. Kanun hazırlanırken paydaşlara sorulmadan hazırlandığı için gerekli düzenlemelerin ancak günü kurtamaya yönelik olduğunu kaydeden Yılmaz, “Oysa Meslek odalarına. üniversitelere, madencilik dernekleri kısaca paydaşlara sorularak geniş kapsamlı yapılsa sektörün ihtiyacını karşılayacak bir maden kanunu oluşur. Çıkarılan kanunlar özelikle son kanun idari para cezası kanunu gibi olmuş, üretime yönelik, izinlerin kolaylaştırılması adına bir şey yok” diye konuştu.


Yorumlar (1)