• Adana
  • Ankara
  • İstanbul
  • 25 Mayıs 2019
  • 04:56
  WhatsApp
Şevkin’den mavi balina duyarlılığı

ADANA TOROS GAZETESİ

 

 

(HABER MERKEZİ) - CHP Adana Milletvekili Müzeyyen Şevkin, tüm dünyada ailelerin ve çocukların korkulu rüyası haline gelen, çocukların intiharına neden olan Mavi Balina (Blue Whale) isimli sanal oyunun ne Adana’da ve farklı illerde yaralanmalara ve ölümlere yol açmaya devam ettiğini vurguladı. Şevkin, Konuyla ilgili TBMM’ye araştırma önergesi sundu.

Şevkin, “Çeşitli uğraşlar, uyarılar ve öneriler de bu oyun nedeniyle intiharları engelleyememektedir” dedi. Dünya genelinde 200’e yakın çocuğun ‘Mavi Balina’ oyunu nedeniyle intihar ettiğinin bilindiğini ifade eden Dr. Şevkin, Araştırma Komisyonu kurulması isteğini şu gerekçelere dayandırdı:
“Dünya çapında yüzlerce gencin intiharıyla bağdaştırılan Mavi Balina isimli oyun Türkiye’de de paniğe yol açmaya devam ediyor.. En son Adana da 13 Yaşındaki Emine Karadağ’ın günlüğünde yazdığı yazılardan intiharına Mavi Balina oyununun sebep olduğu ortaya çıkmıştır.

Karataş’ta 1 Nisan 2019’da 11 yaşındaki bir çocuğumuz da ‘Mavi Balina’ oyununda kendisine verilen komutlar nedeniyle bir binanın 5. katından atlayarak ağır yaralanmıştır. Hastanede biraz olsun kendisine gelen ve ilk konuşması ‘Ailemi öldürecekler’ olan küçük çocuğumuz dışında Van'da, arkadaşlarıyla birlikte piknik yapmaya gittiği tepeden atlayan 14 yaşındaki Sevda isimli çocuğun "Mavi Balina" oyunu nedeniyle intihar ettiği öğrenilmiştir. Yanında bulunan 3 kız arkadaşının da olay yerine gelen kurtarma ekipleri tarafından son anda intihardan vazgeçirildiği öğrenilmiştir. 8 Nisan 2019’da aynı yerde 17 yaşındaki Suriye uyruklu genç bir kız da bu oyun nedeniyle intihar girişiminde bulunmuş, kurtarıldıktan sonra sinir krizleri geçirmiştir.

 Ülkemizde son zamanlarda artış gösteren üzücü olayların önüne geçmek için meclisimizin acilen önlem alması zorunludur. Ailelerin de çocuklarına sahip çıkması son derece önemlidir.  Mavi Balina isimli sanal oyununun altında yatan intihar ve intihar girişimi gerçeklerinin öğrenilmesi, intihar oyununun yasaklanması ve oynanmasının engellenmesi için meclisimize büyük görev düşmektedir.”


Yorumlar (1)