• Adana
  • Ankara
  • İstanbul
  • 18 Şubat 2019
  • 03:06
 
Sessizliğe mahkum oldu

 (AA)- Adana'da, "biyonik kulak'' olarak bilinen işitme cihazının ilki çalınan, ikincisini ise kaybeden 6 yaşındaki Mehmet Yusuf Taş, yeniden sessizliğe mahkum oldu.

İlk cihazı 2015 yılında Yüreğir ilçesi 19 Mayıs Mahallesi'ndeki evlerinin önünde arkadaşlarıyla oynadığı esnada çalınan Mehmet, 3 yıl önce Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla yeni cihaza kavuştu.

Minik Mehmet'in yeni cihazı, anaokulundayken kayboldu. İşitme cihazının bulunamaması nedeniyle yeniden duyamaz hale gelen çocuk, ailesiyle yeniden işaretler ya da dudak okumayla iletişim kurmak zorunda kaldı.

Ailesinin kaybolan işitme cihazının bulunmasına yönelik başvurusu üzerine de anaokulu çevresinde güvenlik kamerası görüntülerini inceleyerek araştırma başlatan polis, bir sonuç alamadı. 

 Anne Ayşe Taş, Mehmet'in yanı sıra dokuz aylık oğlunu büyütmeye çabaladığını, eşinin günübirlik işlerde çalışması nedeniyle maddi imkanlarının yetersiz olduğunu söyledi.

Mehmet Yusuf'un doğuştan işitme problemi yaşadığını anlatan Taş, "Bunun için işitme cihazına ihtiyaç duyuyor. Oğlumun her şeyi olan ilk cihazı 2014 yılında takıldı ancak bir yıl sonra sokakta oynarken çalındı. Daha sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan durumdan haberdar olarak bize cihaz temin edilmesini sağladı. Bu cihazla Mehmet adeta yeniden doğdu, herkesle iletişim kurmaya başladı, bu yıl yaşıtları gibi anaokuluna başladı." diye konuştu.

 


Yorumlar (1)