• Adana
  • Ankara
  • İstanbul
  • 23 Ocak 2019
  • 21:12
 
‘Seçimin yenilenmesi Sonucu değiştirmeyecek’

ATO’nun 73 üst kurul delegesinden ortak deklarasyon(DHA)- ADANA Ticaret Odası'nda Yüksek Seçim Kurulu (YSK) kararıyla iptal edilen seçimde yönetim kurulu, meclis üyesi ve  üst kurul delegesi seçilen 73 isim ortak bir deklarasyon yayınladı. YSK kararıyla yenilenecek seçimde de sonucun değişmeyeceğine vurgu yapılan deklarasyonda, "7 Nisan'da tecelli eden irade, tekrar aynı netlik ve kesinlikle ortaya çıkacaktır" denildi. Deklarasyonda ‘Sadece TOB kurullarına delege gönderemeyeceğiz. ATO’ya bu fenalık yapılmış olunacak’ denildi.

73 KİŞİ BULUŞTU

. Seçimin değerlendirildiği deklarasyonda, şöyle denildi: "Adana Ticaret Odası seçimleri 1-7 Nisan 2018 tarihlerinde camiamızın vakur duruşuyla huzur ve güven içerisinde tamamlanmıştır. Odamızın organ üyeleri ve yetkili temsilcilerimiz, hiçbir tereddütte yer bırakmayan açık oy farkları ile seçilerek, yasa gereği mazbatalarını almış ve görevlerine başlamışlardır. Üyelerin ve Meclisin iradesi tecelli etmiş ve seçim süreci demokratik ve etik düzeyde kesin olarak tamamlanmıştır."

'SONUÇ DEĞİŞMEYECEKTİR'

ATO'nun 41'inci Grup Meslek Komitesi seçimlerinin tekrarlanmasıyla ilgili hukuki bir süreç yaşandığına dikkat çekilen açıklamada, şunlar ifade edildi: "Seçimlerde bekledikleri sonuçları alamayan bazı üyeler, 41. Grup Meslek Komitemizin seçimlerinin yinelenecek olmasının verdiği hukuki imkanları zorlayarak, Odamızın 45 Meslek Grubu nezdinde tamamlanan ve tüm üyeler nezdinde fikren sonuçlanmış seçimlerimizin iptalini YSK'ya taşımıştır. Bu talep neticesinde YSK, 41. grubun seçilme hakkının engellendiği gerekçesiyle, 7 Nisan'da yapılan Yönetim Kurulu Başkanlığı ve Yönetim Kurulu Üyeleri, Meclis Başkanlığı ve Divanı, TOBB Genel Kurul Delegeliği ve Disiplin Kurulu seçimlerimizi iptal etmiştir. Gerek üyelerin hukuki haklarını kullanmasına, gerekse YSK'nın verdiği karara saygılıyız. Karar gereği yapılacak ve seçimler tekrarlanacaktır. Bu tekrarlama neticesinde seçim sonuçlarında hiçbir değişiklik olmayacağından da hepimiz eminiz."
 

 


Yorumlar (1)