• Adana
  • Ankara
  • İstanbul
  • 21 Nisan 2019
  • 12:27
  WhatsApp
Sağlıkta şiddete tepki

ADANA TOROS GAZETESİ

 

(HABER MERKEZİ) - Adana Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Ahmet Hilal ve Sağlık Sen Adana Şubesi, sağlık çalışanlarına yönelik şiddete tepki gösterdi. Siyasi erkin bu gidişe dur demediği için uygulanan şiddetin çeşitliliğinin arttığını savunan Prof. Dr. Hilal, “Bakanlık ve bürokratlarını empati yapmaya, korumasız gezen, şiddete uğradığı takdirde "basit yaralama"dan dava açılacak olan şartlarda ve stresli bir işi sürdürmenin zorluğunu kendilerinin de yaşamasını talep ediyoruz.” dedi.

Sağlık çalışanlarına yönelik son şiddet olayının Adana’da gerçekleştiğini anlatan Prof. Dr. Hilal, “Adana'da bir hastanın kadın hekim arkadaşımızdan usülsüz rapor istemesi ve buna olumsuz cevap alması üzerine hekim arkadaşımızı kendi odasında alıkoyma ve şiddet uygulama şeklinde yeni bir boyuta taşınmıştır. Şiddet uygulama şekli giderek daha pervasız bir hal almıştır. Bu akıl almaz şiddet girişimi arkadaşımızın mesai arkadaşı olan bir diğer hekim ve hasta yakınları tarafından engellenmiştir. Ve pervasızlık ertesi gün de devam etmiş, insanlık onurundan nasibini almamış olan aynı saldırgan, arkadaşları ile saldırıya uğrayan hekimi koruyan diğer hekim arkadaşımıza saldırma cesareti göstermiştir” dedi.

Sağlık-Sen Adana Şubesi yaptığı açıklamada ise şu görüşlere yer verdi; “Sağlık hizmeti verilen yerler, kutsal mekanlardır. Buralarda halkımıza şifa dağıtılır. Bu kendini bilmezler nasıl şiddet yoluna başvururlar onu da anlamakta zorlanmaktayız. Sağduyulu halkımızın ülke gündeminde sürekli yerini alan bu sorunun çözümünde bizimle birlikte hareket edeceğine ve yanımızda olacağına inancımız tamdır. Bu inançla meslektaşımıza geçmiş olsun der, acil şifalar dileriz. Sağlıkta şiddet olayını kınıyoruz."


Yorumlar (1)