• Adana
  • Ankara
  • İstanbul
  • 21 Mart 2019
  • 06:18
  WhatsApp
POŞETLENDİK ÖZEL HABER:İNCİ YILMAZTÜRK- Market poşetinin paralı olması hayatımıza jet gibi girdi, evde dolmuştu, her yerde poşet gündemin birinci sırasına yerleşti.

adana toros gazetesi

 

 

 

 

 

 

Poşet hayatımıza JET hızıyla girdi. Evde, otobüste, dolmuşta, metroda, kahvehanede, restaurantta, kısacası yaşam alanlarımızın her yerinde poşet konuşur olduk. Hani küçükken saklambaç oynardık, ‘Arkam, önüm, sağım, solum sobe’ der gözlerimizi açardık ya şimdi de gözlerimizi poşetle açıyoruz,

YASAL UYGULAMA

Bazı kanunlarla birlikte Çevre Kanununda yapılan değişiklikle market poşetleri 1 Ocak’tan itibaren 25 kuruşa satılmaya başlandı. Poşet ücretinin 10 kuruşu markete kalıyor, 15 kuruşu devlete vergi olarak aktarılıyor. Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum sosyal medyayı tebessümle izlediklerini söylüyor ama, vatandaş cephesi aynı fikirde değil. Bayağı öfkeli…

BÜYÜK BİR PAZAR

Türkiye'de yılda yaklaşık 200 bin tonluk alışveriş poşeti üretiliyor. Endüstriyel, kilitli ve mağaza torbalarıyla kargo ve elbise poşetleri gibi geniş bir ürün yelpazesi de eklendiğinde bu miktar 510 bin tonu buluyor. Türkiye'de market ve pazar poşetleri piyasasının büyüklüğü yaklaşık 1,5 milyar dolarken, taşıma torbalarının da içerisinde yer aldığı fleksibıl (esnek) ambalaj sektörünün büyüklüğü ise yıllık 5 milyar doları buluyor.

ESNAFA GÖRE HAVA HOŞ

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, " Esnaf  barkodla satılan poşetlere göre devlete ödeme yapacak. Kasadaki çıktısına göre 15 kuruşluk kısmı devlete yatırılacak. Bu da çevreyi korumak adına fona aktarılacak’ diyor, başka yorum yapmıyor.

SOSYAL MEDYA SALLANIYOR

Halk haklı olarak market poşetinden para alınmasına tepki gösteriyor. ‘Satılan malın taşınmasına yardımcı olacak çözüm üretilmesi’ gerektiğini savunan vatandaş tepkisini çeşitli şekillerde gösteriyor. Aldıklarını montuna dolduranlar, markete inşaatlarda kullanılan el arabasıyla girenler, market önünde ucuz poşet satanlar, poşette parasını ödeyip içindekileri evine götürdükten sonra ‘Poşeti beğenmedim’ diyerek parasını geri isteyenler sosyal medyayı sallıyor.

EŞEKLİ TEPKİYE SORUŞTURMA

Poşetten ücret alınmasını protesto için markete eşekle gelen ve aldıklarını heybelere dolduran kişi hakkında soruşturma açıldı. Ancak bu kişinin market müdürü olduğu ortaya çıktı. Niğde’deki olayda market müdürü hakkında 5996 sayılı veteriner hizmetleri, bitki sağlığı, gıda ve yem kanununa aykırılıktan soruşturma açıldı. 4 bin 545 lira idari para cezası kesildi.

EN İLGİNÇ TIWIT

Sosyal medya poşetle ilgili iletiler ve tıwıtlerle çalkalanıyor. Bunların içinde en ilginci ise Yasin Er’in sorusu oldu. Yasin Er ‘Sizce paralı poşet yüzünden kasiyer dövülecek ilk şehir hangisi’ diye sordu. Yanıt olarak çokca ‘Adana’ cevabı verildi.

GÜNDEME OTURDU

Kısacası paralı poşet hayatımızı allak bullak etti. Ekonomi, siyaset, seçim gibi konuları gergiye iteledi ve gündemin birinci sırasına oturdu. Şimdi, evde, otobüste, dolmuşta, kahvehanede, restaurantta ve sokakta sadece poşet konuşuluyor. Çevre Bakanı Murat Kurum uygulamanın yararlarını ne kadar anlatırsa anlatsın, halkın öfkesi dinmiyor. Bakan Kurum ‘Gülümseyerek izliyoruz’ diyor ama, vatandaşın öfkesinin farkında olmaması mümkün mü?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Yorumlar (1)