• Adana
  • Ankara
  • İstanbul
  • 20 Nisan 2019
  • 04:19
  WhatsApp
Palyaçocuklara bakanlık engeli

Her yıl huzurevi sakinlerine müzikli, eğlenceli bir program sunan Palyaçocuklar gönüllüleri, Aile ve Sosyal Politikalar Baklanlığı tarafından yasaklandı. Gençler, yaşlılarla kaynaşmak için tek tek huzurevine girerek yasağı aştı.

 

Halil BİLEK / Gözde Arslan - ÖZEL HABER

 

İLGİNÇ BİR YASAK

Aile ve Sosyal Politikalar Baklanlığı, Adana’da ilginç bir yasağa imza attı. İddialara göre, bakanlık 10 yıl boyunca her yıl Adana Huzurevi Yaşlı Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi’nde müzikli bir program sunarak huzurevi sakinleriyle kaynaşan Palyaçocuklar adlı gönüllüler topluluğunun etkinliğine izin vermedi. Yasağın gerekçesi olarak da 5 ay sonra yapılacak olan yerel seçimler gösterildi. 

 

GENÇLER YASAĞI DİNLEMEDİ

Programları son anda iptal edilen gençler,  Adana Huzurevi Yaşlı Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi’ne toplu olarak değil tek tek girerek yasak engelini aştı. 10 yıldır hayata geçirdikleri programın ilk kez kesintiye uğratılmak istendiğini anlatan Palyaçocuklar Gönüllüler Topluluğu’nun kurucusu Yiğit Atikaslan, “Her yıl 5-6 etkinlik düzenler ve yaşlılarımızı kişisel olarak ziyaret ederdik. Bu yıl ise sancılı oldu” dedi.

 

HERKES MUTLUYDU

Geçmiş yıllarda, etkinlik tarihi ve içeriğini belirledikten sonra huzurevi yönetiminden izin aldıklarını belirten Atikaslan, “Müzikli, eğlenceli bir etkinlik düzenler,  yaşlılarımızı rahatsız etmeyecek düzeyde az tuzlu, az şekerli ikramlar hazırlar, küçük hediyeler götürürdük. Etkinliklerimizde huzurevin yöneticileri ve çalışanları da bizlere eşlik ederdi. Herkes mutlu olurdu” diye konuştu.

 

PROSEDÜR DEĞİŞMİŞ

Bu yıl ise huzurevi yetkililerin izin vermesine karşın prosedür değişikliğinden dolayı Adana Aile Ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü’nden de izin alınması gerektiğinin bildirildiğini ifade eden Atikaslan, “Bu süreçte etkinliğimizi bir hafta ertelemek zorunda kaldık. Çünkü bize onay verecek yetkiliyi 4 defa gittiğimiz halde makamında bulamadık. Sonunda bize izin verildi” şeklinde konuştu.

 

“YASAĞI KABULLENMEDİK”

Gönüllüler olarak tüm hazırlıkları yaparak huzurevine gidecekleri gün etkinliğin iptal edildiğini öğrendiklerini ifade eden Atikaslan, şunları söyledi; “ Hiçbir mantığı olmayan bu yasağı kabullenmedik. 2 hafta sonra tek tek girerek büyüklerimizi ziyarete gittik.  Sohbetler ettik, sıkıntılarını dinledik onlarla birlikte şarkılar söyledik. 2 hafta beklettiğimiz için üzülenlerin gönüllerini aldık.”

 

“SAÇMA BİR GEREKÇE”

Yasağın gerekçesinin çok saçma olduğunu kaydeden Atikaslan, “Bizler dernek veya siyasi bir kurum değiliz. Bizler gönüllüyüz. Gönüle kural konulmaz, iyiliğe engel olunmaz. Bu tür etkinliklerimizin amacı huzurevinde ki büyüklerimizi, hastanelerde ki çocuklarımızı, sokakta ki hayvanlarımızı insanlara unutturmamak, insanları bilinçlendirmek, ziyaretlerin devamlılığını sağlamaktır” dedi.

 

“KÖSTEK DEĞİL DESTEK OLUN”

Hiçbir çıkar gütmeyen, iyiliği aşılayan bu tür projelere köstek yerine destek olunması gerektiğini vurgulayan Atikaslan, huzurevi sakinlerine kendi anne-babaları gibi bakan huzurevi yönetimine teşekkür etti. Bu arada konuyla ilgi bilgi aldığımız Adana Valiliği yetkilileri, söz konusu yasağın seçimlerden dolayı Aile ve Sosyal Politikalar Baklanlığı tarafından alındığını açıkladı.


Yorumlar (1)