• Adana
  • Ankara
  • İstanbul
  • 22 Mayıs 2019
  • 14:57
  WhatsApp
Özkan, “Kendi ilacımızı üretmemiz çok önemli”

ADANA TOROS GAZETESİ

 

 

Adana Eczacı Odası (ADEO) Başkanı Ecz. Ersun Özkan, Dünyada önemli stratejik ürünlerden biri olan ilaç konusunda dışa bağımlılığın azaltılarak ortadan kaldırılması gerektiğini söyleyerek “Yerli ilaç sanayimizin desteklenerek kendi ilacımızı üretmemiz hayati önem taşımaktadır.” dedi.

Bilimsel eczacılığın 180. Yılında Atatürk Parkı’nda bir araya gelerek Atatürk Anıtı önüne çelenk koyan ADEO Yönetimi ve üyeleri, Büyükşehir Belediyesi Bandosu eşliğinde saygı duruşunda bulunup, İstiklal Marşı’nı okudu.

Başkan Özkan, “Eczacılar olarak bugün sağlık, ilaç ve eczacılık hizmetleri adına söyleyeceğimiz çok şey var. Ülkemizde yaşadığımız sıkıntılara paralel mesleğimizde de birçok sıkıntıyı eczacılar olarak yaşamaya devam ediyoruz.Ülkemizde yaşanan ekonomik sıkıntılar biz eczacıları da olumsuz etkiliyor ve birçok eczacımız her gün biraz daha sağlık hizmeti veremez noktaya geliyor. Bu anlamda öncelikle eczacı kar oranları ve ilaç fiyat kararnamesi ile belirlenen ilaç karlılık barem ve oranlarının mutlaka revize edilmesi ve birçok Avrupa ülkesinde olduğu gibi eczacılara bilgi ve birikimleri ile verdikleri danışmanlık hizmetinin karşılığı olarak ilaç fiyatlarından bağımsız bir meslek hakkı verilmesi eczacılarımızın ayakta kalabilmeleri ve halk sağlığı hizmetini sürdürebilmeleri için önemli bir adım olacaktır” dedi.

Bugün ülkemizde ilaç noktasında büyük ölçüde dışa bağımlı bir şekilde hizmet veridiğini kaydeden Özkan, “Bir yanıyla ülke ekonomisi için bir kayıp yaşanırken birkaç ay önce döviz kurunda yaşanan dalgalanma ve ilaç firmalarının zam beklentisi birçok ilaçta eczacılarımız ve vatandaşlarımız ilaca ulaşım noktasında ciddi sıkıntı yaşadı. Bugün dünyada önemli stratejik ürünlerden biri olan ilaç konusunda  artık dışa bağımlılığımızın azaltılarak ortadan kaldırılması ve yerli ilaç sanayimizin desteklenerek kendi ilacımızı üretmemiz hayati önem taşımaktadır.

Bu noktada biz eczacılar bu konuda üzerimize düşeni yapmakta ve yerli ilacı her zaman savunmaktayız” diye konuştu.

 


Yorumlar (1)