• Adana
  • Ankara
  • İstanbul
  • 17 Şubat 2019
  • 17:40
 
Özkan: Halk Sağlığı adına aksatmadan hizmet veriyoruz

Özkan: Halk Sağlığı adına aksatmadan hizmet veriyoruz

 

(Haber Merkezi)- Adana Eczacı Odası Başkanı Ecz. Ersun Özkan, “Mesleki olarak kendimizi geliştirmeye ve yaşadığımız sorun ve sıkıntılara çözüm bulmaya çalışırken, daha iyi ilaç ve sağlık danışmanlığı için emek harcıyor, ülkemizin her köşesinde ve her koşulda halk sağlığı adına aksatmadan hizmetveriyoruz” dedi. Atatürk Parkında bir araya gelen Adana Eczacı Odası Yönetimi ve eczacıların yanı sıra ÇÜ Eczacılık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nuran Öğülüner ve Eczacılık Fakültesi Öğretim Üyeleri,  Adana ESOB ve Minibüsçüler Esnaf Odası Başkanı Nihat Sözütek, Ecza Deposu Temsilcileri Adana Büyükşehir Bandosu eşliğinde saygı duruşunda bulunup İstiklal Marşı okudu. Atatürk Parkındaki törenin ardından Adana Eczacı Odasında Yönetim Kurulu Üyeleriyle birlikte Basın Açıklaması yapan Başkan Ecz. Ersun Özkan, şunları söyledi; “Bu gün 14 Mayıs Eczacılık Günü insanlık tarihi kadar geçmişi olan mesleğimizde bilimsel eczacılığın başlangıcı olarak kabul edilen 1839 yılında Askeri Tıp Okulu içerisinde ilk eczacılık sınıfının açılmasından günümüze 179 yıl geçti. Aradan geçen 179 yılın sonunda bizler; 35 binin üzerinde eczacı, 25 binin üzerinde eczane, 45 in üzerinde eczacılık fakültesi, 10 binin üzerinde  eczacılık fakültesi öğrencisi, 54 eczacı odası  ve Türk eczacıları birliği olarak, mesleki olarak kendimizi geliştirmeye ve yaşadığımız sorun ve sıkıntılara çözüm bulmaya çalışırken, daha iyi ilaç ve sağlık danışmanlığı için emek harcıyor, ülkemizin her köşesinde ve her koşulda halk sağlığı adına aksatmadan hizmet veriyoruz.”

Öncelikle sağlığın eşitlik ilkesine dayanarak kaliteli kolay erişilebilir ve ücretsiz olmasını benimseyen eczacılar, halk sağlığı adına yürütülen politikalara da destek vererek her zaman kamu yararına faaliyetlerini sürdürmüşlerdir. Bu bağlamda tüm eczacılarımız sağlık bakanlığımızın akılcı ilaç kullanımı konusunda yürüttüğü çalışmalara destek vermiş ve özellikle reçetesiz antibiyotik kullanımının ülke genelinde düşüşünde ciddi rol üstlenmiştir.

Eczacılar olarak bizler, önümüzdeki süreçte de  halk sağlığını ilgilendiren tüm konularda toplum çıkarlarını gözeterek halkı doğru yönlendirmek adına görev almaya devam edeceğiz.”

 


Yorumlar (1)