• Adana
  • Ankara
  • İstanbul
  • 18 Şubat 2019
  • 01:48
 
Önük, “Taşeron işçileri kadroya aldırmak boynumuzun borcudur”

(Haber Merkezi)- Tüm Büro Sen Genel Başkanı ve Kamu Çalışanları Platformu Sözcüsü Halit Önük, kadroya geçemeyen taşeron işçilerini kadroya aldırmak boynunun borcu olduğunu söyledi.

Halit Önük, Adana, Trabzon, Giresun, Erzurum, Muş, Kayseri, Bitlis, Diyarbakır, Şanlıurfa, Gaziantep, Konya, İstanbul, Bolu ve son olarak Hatay’da işçilerle buluştu. Gittiği her yerde işçilerin büyük sevgisiyle karşılanan Önük, çalışanların dertlerini dinledi. Zor durumda olduklarını belirten işçiler kadro, seyyanen zam, enflasyon farkı ödenmesi, eşit işe eşit ücret gibi taleplerde bulundu.

Sorunlarına çare bulacağı sözü veren Başkan Önük, başta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere, Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk ve ilgili bakanlıkların işçilerin sesine kulak vermesini istedi.

Önük açıklamasında, “Bir ay içinde gecemizi gündüze katıp neredeyse tüm Türkiye’yi dolaşarak işçilerle buluştuk, dertlerini dinledik. Kadro alamayan taşeron işçilerle, kadro alıpta enflasyon canavarı altında ezilen emekçi kardeşlerimizle bir araya geldik. Biz bu illeri gezerken sendikalarımıza üye toplamaya gitmedik. Tek amacımız işçilerin geleceği, çocukların geleceği içindi. İşçiye bir dokun bin ah işit. Mücadele ederek tüm haklarımızı alacağız. Kadro hakkından mahrum bırakılan işçilere de kadroya aldırmak boynumun borcudur” dedi.

KADROYA ALINAN TAŞERONLAR ENFLASYONA YENİLDİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın seslerine kulak vermesini isteyen Önük, “Kanun Hükmünde Kararname ile kadroya geçen işçiler, TÜİK tarafından açıklanan enflasyon farkı verilerinin gerisinde kalarak hezimete uğratılmıştır. İşçiler, 2020 yılına kadar 6’şar aylık dönemlerde Toplu İş Sözleşme farkı olan yüzde 4’lük artışa mahkûm edilmiştir. Bu durum eşit işe, eşit ücret sağlayamayacağı gibi, çalışma barışını da bozmaktadır. Tüm işçilere enflasyon farkı, 1000 lira seyyanen zam istiyoruz ve asgari ücret kesinlikle net olarak 2500 lira olmalıdır. Halen Asgari ücret zammı üzerinden maaş alan sürekli işçiler mağduriyetlik değil, geçim istiyor. Başta Cumhurbaşkanımız olmak üzere Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı, Maliye Bakanlığı ve ilgili tüm bakanlıkların sesimize kulak vermesini bekliyoruz.” diye konuştu.

İŞÇİLER BİRLİK OLSUN

Topyekûn birlik ve beraberlik çağrısı yapan Önük konuşmasına şöyle devam etti: “Bizler mücadelemizden asla vazgeçmeyeceğiz. Tüm haklarımızı alacağız ve dışarıda kalan tüm arkadaşlarımız da bu kadronun içine dâhil edilecek. Ben buna yürekten inanıyorum. Yeter ki bir olalım beraber olalım. Unutmayalım ki birlik ve beraberlik ölümden başka her şeyin üstesinden gelir.” Başkan Önük, programları kapsamında kendilerini yalnız bırakmayan sendikasının il başkanları ve yöneticileri ile işçilere de teşekkür etti. 

 


Yorumlar (1)