• Adana
  • Ankara
  • İstanbul
  • 18 Mart 2019
  • 21:58
  WhatsApp
“Öldürülmediğimiz şehirler istiyoruz” ÖZEL HABER:Zeynep ORDU- Eda ARSLAN-Kadın Meclisleri, kadına yönelik şiddete dikkat çekmek amacıyla panel düzenledi.

ADANA TOROS GAZETESİ

Adana Kadın Meclisleri, her geçen gün artan kadına yönelik şiddet konusunda farkındalık oluşturmak amacıyla “Öldürülmediğimiz Şehirler İstiyoruz”  adlı panel düzenlendi. Seyhan Belediyesi Yaşar Kemal Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen panele konuşmacı olarak Zeynep Cemre Firdevsoğlu, İrem Kavasoğlu, Ayşen Ece Kavas katıldı.

“KADINLAR HAYATTAN KOPARILDI”

Türkiye’de 2018 yılında 440, 2019 yılının Ocak ayında 43, Şubat ayında ise 31 kadının öldürüldüğüne dikkat çeken Kadın Meclisleri Üyesi Ayşe Ece Kavas, “Kadınlar her gün hayattan koparıldı: Didem Uslu’nun bedeni parçalanarak bir ormanlık alana atıldı, R.K.’nın boğazı kesilerek öldürüldü, sonra cansız bedeni evi ile birlikte ateşe verildi. Daha nice kadın kardeşimizin yaşam hakkı elinden alındı. Bu gerçekler an be an ortadadır. Tıpkı bir plazanın 20. katından ‘düştü’ denilerek cinayeti intihar diye saklamaya çalıştıkları Şule Çet gibi” dedi.

“BAŞKA ÖZGECANLAR ÖLMESİN”

Kadınlar yararına tek bir adım atılmadığı gibi mücadeleyle kazanılan haklara saldırıldığını savunan Kavas, “‘Yuva yıkan yasa’ diye hedef aldıkları 6284, kadınların yaşam şifresidir. Türkiye’nin imzacısı olduğu ama gereklerini yerine getirmediği İstanbul Sözleşmesi kadınlar için hayatidir. Bu sözleşmenin kadınların yaşaması için getirdiği koşullar gibi, tüm şehirlerde hayatı istiyoruz. Başka Özgecanlar, başka Şuleler, başka Didemler ölmesin. Bu şehirlerde yaşayanların diğer yarısı gibi öldürülmediğimiz şehirler istiyoruz” diye konuştu.

“SPORDA CİNSİYET AYRIMI OLMASIN”

Kadınlar üzerinde oluşturulan baskının en önemli sorunlardan biri olduğunu açıklayan Çukurova Üniversitesi Araştırma Görevlisi İrem Kavasoğlu, “Yıllar boyunca toplumlar, kadın ve erkek bireylerin toplumsal cinsiyet algısıyla yani kadın ve erkeğin en yaygın kişilik özelliklerine ilişkin inançlarıyla hangi davranışlarda bulunması ya da bulunmaması gerektiğine karar vermişlerdir. Unutulmaması gereken bir gerçek vardır ki sporda cinsiyet ayrımı olmamalıdır. Futbol, hentbol, basketbol erkeklerle; voleybol ve tenis gibi spor dalları da kadınlarla ilişkilendirilmemelidir. Kadın futbolunda adını tarihe altın harflerle yazdıran Konak Belediyespor, Dünya Futbol Şampiyonası’nda ilk 16’ya girdi ancak medyada hak ettiği şekilde gösterilmedi” şeklinde konuştu.

“ÖZGÜRCE YAŞAYABİLDİĞİMİZ ŞEHİRLER İSTİYORUZ”

Adana Kadın Meclisleri’nin çalışmaları hakkında bilgi veren Çukurova Üniversitesi Almanca Bölümü öğrencisi Zeynep Cemre Firdevsoğlu ise şunları söyledi; “En başta yaşam hakkımız için mücadele ederken gerçekten yaşamak öyle kolay değil. Kadınlar şehirlerin en merkezi yerlerinde, en işlek caddelerinde her türlü şiddet ile karşı karşıya. Bir kadın İstanbul Kadıköy’de, Bağdat Caddesi’nde, yaşam hakkımız için yürüyemediğimiz Taksim’de sokak ortasında cinsel saldırıya uğrayabiliyor. Ayşegül Terzi, Melisa Sağlam şort giydiği bahanesiyle otobüste, minibüste saldırıya uğrayabiliyor. Bir üniversite öğrencisi kadın, yurt yoluna girdiğinde ışıklandırması olmayan o sokaklarda ardına bakmadan yürüyemiyor. Hatta Dilay Gül gibi ışıksız yurt yolunda yaşam hakkı elinden alınıyor. Kadınların kıyafetlerine, eğlenip eğlenmemelerine, nasıl bir hayat yaşayacaklarına karışmak sona ermelidir. Bu şehirlerde yaşayanların diğer yarısı gibi Adana’da da özgürce yaşayabildiğimiz bir şehir istiyoruz.”


Yorumlar (1)