• Adana
  • Ankara
  • İstanbul
  • 22 Şubat 2019
  • 12:48
 
Nuri Çomu camisi ‘ANIT ESER’ gibi

Nuri Çomu Vakfı tarafından Gürselpaşa semtinde yaptırılan 4 bin 500 kişilik Nuri Çomu Camisi ibadete açıldı

 

ÖZEL HABER: SERDAR AKIN

Sunar Şirketler Grubu işletmeleriyle Adana ve Türkiye ekonomisine büyük katkılarda bulunan ÇOMU ailesinin yapımını üstlendiği Nuri Çomu camisi düzenlenen bir törenle ibadete açıldı. Açılışa iş ve siyaset dünyasının önemli isimleri katıldı.

 

 BABAMIZ ÖNDERİMİZ

Açılış töreninde selamlama konuşması yapan Sunar Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Çomu ‘Yaptırdığı oklar, camiler, köprüler, verdiği burslarla TBMM Üstün Hizmet Ödülü’ne layık görülen babamız, bizim önderimizdir’ dedi.

 

ONDAN ÖĞRENDİK

Hüseyin Çomu, sadece sanayi ve ticareti değil, her şeyi babaları Nuri Çomu’dan öğrendiklerini belirterek ‘Yardımlaşmanın önemini, topluma faydalı olmayı, kentimize ve bölgemize eserler kazandırmayı O’nun tavsiyelerinden öğrendik, o yol gösterdi’ dedi.

 

İFTİHAR VESİLEMİZ

Nuri Çomu camisinin açılış törenine Adananın saygın isimleri katıldı. Topluluğa hitap eden Hüseyin Çomu, babası Nuri Çomu’ya TBMM üstün hizmet ödülünün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından verildiğini de belirterek ‘Bu bizim iftihar vesilemizdir’ diye konuştu.

 

VAKIFLA DEVAM

Bugüne kadar yapılan ve yapılacak hizmetleri tek bir çatı altında toplamak amacıyla Nuri Çomu Vakfı’nı kurduklarını belirten Hüseyin Çomu ‘Son eserimiz de Adana için bir anıt eser olarak nitelendirileceğine emin olduğumuz Nuri Çomu Camisidir. Camimizin mimari çalışmalarını Adanamızın medarı iftiharı 20. Yüzyılın manevi büyüklerinden Mahmut Sami Ramazanoğlu’nun torunu, Yüksek Mimar Mahmut Kirazoğlu gerçekleştirdi. Yurt içi ve yurt dışında yaklaşık 100 cami  projesini başarıyla tamamlayan, Kuba, Kıbleteyn, Hz.Ali, Rebia İbn Malik, İmam El Buhari camilerini  inşa etmiştir. Nuri Çomu camisi sağlamlık, fonksiyon, estetik, sadelik ve akustik özellikleri son derece yüksek olan bir yapıdır. Neo klasik bir tarzda yapılmıştır. Aynı zamanda camimiz engelsiz yapıdır’ dedi.

 

KİMLER KATILDI?

Açılışa Seyhan Belediye Başkanı Zeydan Karalar, Yüreğir Belediye Başkanı Mahmut Çelikcan, Sarıçam Belediye Başkanı Bilal Uludağ, İl Müftüsü Hasan Çınar, sivil toplum örgütlerinin başkan ve yöneticileri ile çok kalabalık bir kitle katıldı. Açılışa TBMM Başkanı İsmail Kahraman ile Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş telgraf göndererek kutladılar.

 

 

 

 


Yorumlar (1)