• Adana
  • Ankara
  • İstanbul
  • 19 Mart 2019
  • 09:56
  WhatsApp
Müteahhitler kan ağlıyor

Döviz kurundaki yükselişin ardından zor günler yaşayan ve aylardır fiyat farkı ve tasfiye kararnamesi bekleyen kamu müteahhitleri iflasın eşiğine geldiklerini söyledi.

 

Halil BİLEK

 

7 AYDIR BEKLİYORLAR

Adanalı kamu müteahhitleri 7 aydır bekledikleri fiyat farkı ve tasfiye kararnamesinin çıkmamasından dolayı iflasın eşiğine geldiklerini belirterek temsili cenaze namazı kıldılar. Türkiye’deki kamu müteahhitliğinin bitme noktasına geldiğini açıklayan Adana Kamu Müteahhitleri Derneği Başkanı Mustafa Karslıoğlu, Çok muzdarip durumda olduklarını anlatan Karslıoğlu, “Bu sorunun önüne geçilemezse, büyük bir sosyolojik travma yaşanacak" dedi.

 

“ÇÖZÜM BULAMADIK”

Demir ve çimentoya yüzde 50, akaryakıta ise yüzde 25 zam geldiğini anımsatan Karslıoğlu, “Bankaların faiz oranı ise yüzde 135 arttı. Bankalar verdikleri kredileri tekrar çağırmakta. Türkiye'deki müteahhitlik bitmiş durumda. Kamu müteahhitleri, fiyat verdiği dönemdeki fiyatıyla çalışmaktadır. Bu aradaki farkı istiyoruz. 7 aydır tüm kamu müteahhitleri bu kararnameleri beklemektedir. 4 ayrı bakana sorunlarımızı anlattık ama çözüm bulamadık” diye konuştu.

 

“TRAVMA YAŞANABİLİR”

Krizin sadece kamu müteaahitlerini değil tüm sektörü etkilediğini kaydeden Karslıoğlu, “Yap-satçı arkadaşlarımız yaptıkları daireleri satmamakta, yaptığı işi bitirememekte. Ancak biz zannediyoruz ki; Cumhurbaşkanımızın bu konudan haberi yok. Bu kararname çıkmazsa bu sektör biter ve ülkemizde çok acı travmatik sonuçlar meydana gelir. Çünkü ekonomimizin lokomotifi olan inşaat sektörü,  250 sektörü peşinden getirmektedir” şeklinde konuştu.

 

“HÜKÜMETE ÇAĞRI”

Müteahhitlerin can çekiştiğini bildiren Müteahhit Saim Azmaz ise, “Hükümetimize buradan çağrı yapıyoruz. Can çekişen müteahhitlerimizin yaşama tutunması için bu kararnamelerin ivedilikle çıkarılmasını bekliyoruz. Aksi halde nesil tükenecek, bitecek. Müteahhitlik kalemi 250 sektörü ilgilendiriyor. Herkes mağdur durumda, perişan durumda Hükümetimizin ivedilikle kararnameyi hazırlayıp meclise sunmasını bekliyoruz” dedi.

 

“PERİŞANIZ”

Müteahhit Saim Azmaz ise can çekişen müteahhitliğin durumuna dikkat çekmek için temsili cenaze namazı kıldıklarını belirterek, "Hükümetimize buradan çağrı yapıyoruz. Can çekişen müteahhitlerimizin yaşama tutunması için bu kararnamelerin ivedilikle çıkarılmasını bekliyoruz. Aksi halde nesil tükenecek, bitecek. Müteahhitlik kalemi 250 sektörü ilgilendiriyor. Herkes mağdur durumda, perişan durumda" diye konuştu.

 

“ACİL ÇÖZÜM BEKLİYORUZ”

Adanalı müteahhitler, üzerinde 'Fiyat farkı ve tasfiye kararnamesi bekleyen kamu müteahhitliği ölmüştür' yazılı tabutun önünde temsili cenaze namazı kılarken Adnan Kemal Ünal da, bıçağın kemiğe dayandığını savundu. Ünal, şöyle konuştu;  “Aylardan beri beklediğimiz haberi bir türlü alamadık. Hepimiz mağdur durumdayız. Çok acil çözüm bekliyoruz. Aksi takdirde burada gördüğünüz tabuttaki gibi birçok arkadaşımız bu sıkıntılardan dolayı hayatını kaybedecekler.”


Yorumlar (1)