• Adana
  • Ankara
  • İstanbul
  • 21 Mart 2019
  • 05:51
  WhatsApp
Muhtarlar söz hakkı istiyor ÖZEL HABER: Serdar AKIN-Yerel Yönetimin ilk kademesi olarak Belediye Meclisi toplantılarında kendilerine danışılmasını bekliyorlar.

adana toros gazetesi

 

 

 

 

Adana’lı muhtarlar kararlı…Artık suskun kalmıyorlar. Sesleri giderek yükseliyor. Ne mi istiyorlar, yerel yönetimlerin en ucundaki kişiler olarak Yerel Yönetimlerin bir üst kademesi olan Belediyelerde söz hakkı istiyorlar. Sayıları az da değil. Adana’da tamı tamına 828 muhtar var.

MUHTARLARIN SESİ

Mahallelerde, mahalle statüsüne geçen köylerde yılın her günü halkla yüzyüze olan, sorunların ilk anlatıldığı kişiler olarak çözüm bulmak için çırpınan muhtarlar, artık sessiz değiller. Önce tek tek haykırıyorlardı, şimdi toplu olarak tepki koyuyorlar, eylem sergiliyorlar. ‘Halka en yakın bizlere söz hakkı verin’ diyorlar.

PARA PUL İSTEMİYORUZ

Muhtarlar, bugüne kadar, mahalleleriyle ilgili çok önemli kararlarda bazen kendilerinin çağrılarak dinlendiğini, ancak Meclis komisyonları seviyesinde kalan bu söz hakkının çoğu zaman komisyonda kaldığını ve arzuladıkları gibi gerçekleşmediğini belirtiyor ve ‘Biz para pul istemiyoruz. Mahallenin sorunlarını, nasıl çözümlenmesi gerektiğini, imar düzenlemelerinin nasıl yönlendirilmesi gerektiğini bizden iyi bilen olmaz. Lütfen bize Belediye Meclis toplantılarında söz hakkı versinler. Çıkacak kararlarda bizim de payımız olsun’ diye teklifte bulunuyorlar.x

HAYAT KOLAYLAŞIR

Mahallelerin özellikle imar düzenlemelerinin, imar paftaları, haritalar üzerinde yapılmasının, mahallelere kuş bakışı bakılmasının daha sonra büyük sorunlara neden olduğunu hatırlatan ve örnekler veren muhtarlar ‘Testi kırılmadan suyu getirmenin yolu muhtarlardan geçer. Bizi Belediye meclislerine kabul buyursunlar. Mahallemizle ilgili imar düzenlemelerinde bizim de söyleceklerimiz olur. Belediye Başkanlarımızdan, ihtisas komisyonları kurdukları gibi, Mahalle muhtarlarına da belediye meclislerinde mahalleleriyle ilgili sorunlarda ihtisas sahibi olarak söz hakkı tanısınlar’ dedi.

BAŞKANLAR NE DİYECEK?

Adana mahallelerinde her biri siyasi partiler kadar oy alarak seçim kazanan ve mahallenin sorunlarını, mahalle sakinlerinin isteklerini en yakın kişiler olarak bilen muhtarların ‘SÖZ HAKKI’ taleplerine Belediye Başkanlarının ya da Başkan adaylarının ne yanıt vereceği merak ediliyor. Muhtarlar ‘Biz de kendimizi kollayacağız. Kim bize söz hakkı vaad ederse, O’ndan yana olacağız’ diyorlar.

KAÇ MUHTAR VAR

Adana’da ilçelerin muhtar sayısı şöyle: Aladağ 31, Ceyhan 112, Çukurova 27, Feke 48, İmamoğlu 27, Karaisalı 62, Karataş 43, Kozan 103, Pozantı 21, Saimbeyli 28, Sarıçam 67, Seyhan 96, Tufanbeyli 33, Yumurtalık 24, Yüreğir 106  ve Toplam: 828

 


Yorumlar (1)