• Adana
  • Ankara
  • İstanbul
  • 19 Nisan 2019
  • 06:47
  WhatsApp
Mimarlar Mimar Sinan’ı unutmadı

ADANA TOROS GAZETESİ

(HABER MERKEZİ)- TMMOB Mimarlar Odası Adana Şubesi, eşsiz yapıtlarıyla dünya mimarlığına esin kaynağı olan Mimar Sinan’ı ölümünün 431’inci yıl dönümü dolayısıyla Mimar Sinan Anıtı önünde anma programı düzenledi.

Mimar Sinan’ın verdiği eserlerle olgunlaştırdığı yapı sanatı ve fikirleri; ülkemizde mimarlık kültürünün temel taşlarını oluşturduğunu vurgulayan TMMOB Mimarlar Odası Adana Şube Başkanı Ozan Tüzün, “Yapıtları ayrıca; “insanın yaratıcı dehasının başyapıtları” ve “insanlık tarihinde dikkat çekici bir aşamanın seçkin örnekleri” olarak UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne girmiş;  Sinan’ın mimarlığı, çağdaş dünya tarafından da “üstün evrensel değer” olarak tanınmıştır” dedi.

Adana’ya dair değerlendirmelerde bulunan Tüzün, “Kentimiz; yöneticileri, sivil toplum örgütleri, meslek odalarıyla, toplum menfaatine uygun fikirlerin yayıldığı, demokrasi anlayışı ve kentli haklarına saygılı bir ilişkiler ve kararlar merkezi olarak sorunların üstesinden gelecek kapasitededir. Ekonomik krizin her alanda hissedildiği ülkemizde pek çok kentle beraber Adana’da birçok olumsuzlukları barındırmaktadır. mar barışı ve kaçak yapılaşma, kentsel dönüşüm, ulaşım, imar planları, yönetmelik kaosu gibi hemen sayabileceğimiz çözüm bekleyen hususlara dair açılımları ve görüşlerimizi inceleyebilirsiniz” diye konuştu.


Yorumlar (1)