• Adana
  • Ankara
  • İstanbul
  • 25 Mayıs 2019
  • 21:28
  WhatsApp
Memleket geri gönderme merkezleri ile doldu

ADANA TOROS GAZETESİ

(HABER MERKEZİ)-CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, sayısı 24 olan Geri Gönderme Merkezlerine (GGM) 13 yeni Geri Gönderme Merkezi daha yapılacak olmasına tepki gösterdi. Gürer, “Ülke sınır girişleri yolgeçen hanımı da sürekli  yeni merkezler inşa ediliyor?” dedi.

Gürer, aralarında Niğde’ninde bulunduğu yeni 13 yeni merkezin  yapılacak olmasının Suriyeliler için bu merkezlerin kalıcı yerleşim yerlerine dönüşeceği iddialarının olduğunu belirterek konunun açıklığa kavuşturulmasını istedi.

Ömer Fethi Gürer, Niğde’de ihale edilen, 2 bin 400 kapasiteli geri gönderme merkezinin  sadece Niğde’deki  kapasitesi dikkate alındığında  geri dönüşüm merkezlerinin kaçak göçmenler mi yoksa başka illerden gelen sığınmacıların da mı kalacağının  soru işareti yarattığını belirtti. Gürer, “Bu kadar kaçak göçmen Niğde’de yakalanamıyor mu? Yapılacak yatırım neden sınır  bölgelerinde değil de aralarında Niğde’ninde bulunduğu farklı illerde? Geçiş yolu sayılacak yerde yapılıyorsa bu yoldan geçeceği bilinen buraya gelmeden neden yakalanmıyor? Geçeceği güzergâh bilindiğine göre Niğde’ye kadar ulaşmaları neden engellenmiyor? Geçici göç idaresi yerleşim yerleri, kalıcı yerleşmelere mi dönecek? Suriyeliler için yapılacağı söylenen bu yerlerle Suriyeliler için kalıcı yerleşim yerlerimi yapılıyor?” diye sordu.

Ömer Fethi Gürer, ülkemizde geçici sığınmacıların bulunması ile oluşan sorunların her geçen gün arttığına dikkat çekti. Geri gönderme merkezlerinin kaçak göçmenlerin geri gönderilmesi sürecinde barındırıldıkları mekânlar olarak yapıldığının söylendiğini  belirten Gürer, ancak bu merkezlerin sığınmacıların sürekli konaklayacakları yerler haline dönüştürüleceği yönündeki iddialara açıklık getirilmesini istedi. 

CHP Milletvekili  Ömer Fethi Gürer, Adana, Ağrı, Antalya, Aydın Çanakkale, Edirne, Erzurum (2), Gaziantep, Hatay, İstanbul (3), İzmir, Kayseri, Kırıkkale, Kırklareli, Kocaeli, Malatya, Muğla, Van (2), Iğdır ve Osmaniye’de geri gönderme merkezinin bulunduğuna dikkat çekerek Çankırı, Bursa, İstanbul, Bayburt, Ankara, Hatay ve Tekirdağ olmak üzere 7 adet geri gönderme merkezinin daha yapılacağını  ayrıca, AB Projesi ile Adana, Niğde, Balıkesir, Kütahya, Malatya ve Şanlıurfa’ya 6 adet geri gönderme merkezi ihalesininde yapıldığına dikkat çekti. Yeni yapılacak 13 geri gönderme merkezi ile toplam geri gönderme merkezlerinin sayısının ise 37’e çıkacağını vurguladı. 

 Gürer, Göç İdaresi Genel Müdürlüğü bünyesinde kurulan Geri Gönderme Merkezlerinin hangi amaçlarla kurulduğunun, bunların yapımına ne kadar para harcandığının ve bu merkezlerde barındırılan kaçak göçmenler için bugüne kadar sağlık, yiyecek, giyecek, eğitim giderleri olarak ne kadar harcama yapıldığının açıklanması gerektiğini belirtti.

 

 


Yorumlar (1)