• Adana
  • Ankara
  • İstanbul
  • 20 Mart 2019
  • 07:15
  WhatsApp
Melvin Jones Kimdir? Lionlar için 13 Ocak çok önemli bir gündür o gün ‘‘Kurucuları Onurlandırma Günü’’olarak kutlanır.

Bu özel günde Lions Kulüpleri kurucularına minik jestler yaparak onları mutlu ederler.O mutluluğu yaşayanlardan biri de bendenizim Taşköprü Lions Kulübü’nün kurucusu olmak 24 yıllık Lion olmak hep onur vermiştir.Tavsiyem bizi tanıyın bizler iyi yürekli,hoş görülü hep toplumuna iyilik yapmaya çalışan bir sivil toplum örgütüyüzdür.Bizde kimse kimseye tecavüz etmez,para çalıp haksız zenginlik yaşamaz,kimse kimsenin işiyiyle gücüyle, malıyla mülküyle uğraşmaz,isteyen istediği inanca sahiptir ama…ama… diyorum tek bam telimiz Vatanımız,bayrağımız ve Ata’mızdır!...İşte bu değerlerimize saldırana hiç de hoş görülü olamayız…Hemen arıza çıkarırız….BM tek sandalye sahibi sivil toplum örgütlerinden biriyiz ve Uluslar arası bir kimliğimiz vardır.Nerede bir hizmet varsa,ihtiyaç varsa Lionlar oradadır…

  Peki,neden 13 Ocak? Bu günün bir özelliği de Melvin Jones  Lions’un Kucusunun doğum günüdür ve her Lion’un hayali Melvin Jones ödülüne bir gün sahip olmaktır…

Hayatta hep iyi insanlar olmalı ve olacak! Dünya’yı biraz yaşanır hale getiren bu iyi insanlar değil mi?           

Melvin Jones Kimdir?

Melvin Jones, Lions’un Kurucusu 13 Ocak 1879 Fort Thomas Arizona doğumludur. Babası ABD ordusunda keşif birliğine kumanda etmekte olan bir yüzbaşıdır. Jones’un doğumundan kısa bir süre sonra aile, babasının görevi dolayısıyla ABD’nin doğusuna taşındı. Bu nedenle Melvin Jones kendini hep bir Chicago’’lu olarak görmüş ve oraya yerleşmiştir. Melvin Jones çalışma hayatına Chicago’da bir sigorta şirketinde başlamıştır. 1913 yılında genç bir girişimci olarak kendi sigorta acentesini kurmuş ve Chicago’nun iş dünyası ile tanışması da bu vesile ile olmuştur. “Toplum ancak, etkili insanlar toplumları için çaba göstermeye başlarlarsa yücelir...” Melvin Jones Kısa bir sürede Chicago’lu iş adamlarının üye olduğu ‘İşadamları grubu’na girdi. Jones, kısa zamanda iş çevrelerinin önemli simalarının üye oldukları ve öğle yemeklerinde biraraya gelen bu grubun sekreterlik görevine seçildi. Bu grubun ana kuruluş amacı üyelerinin finansal güçlerini artırmaktı ve bu amaca yönelik birçok grup Chicago’da zaten vardı. Grup; amacının bu denli kısıtlı oluşu nedeniyle, yavaş yavaş yok olmaya başladı. Toplantılar tekdüze oldu ve anlamsızlaştı. Bunun farkına varan Melvin Jones’un başka düşünceleri vardı: Zeka, hırs ve kapasiteleri ile başarılı olan bu işadamlarının kapasitelerini toplumsal gelişmeyi sağlamak için kullanmak... Bu amaçla çalışmaya başladı ve İşadamlarını örgütlemek için toplantılar düzenledi. Fikir tutmuştu; toplumun etkin insanları toplumları için çaba göstermeyi benimsemişlerdi. Jones bir davet çıkardı ve geniş kapsamlı bir toplantının organizasyonu için ilk adımı attı. Toplantı 7 Haziran 1917 günü Chicago’da yapıldı. Toplantıya Chicago’da bulunan grupların delegeleri katıldı. Bu Uluslararası Lions Kulüpleri Birliği’nin tohumlarının atıldığı toplantıydı. Alınan ilk karar: ‘Kulüplerin sadece sosyal olmadığı ve üyelerinin çıkarları yönünde çalışmalar yapılmayacağı’ şeklindeydi. Yani kulüpler bundan böyle sosyal faaliyetlerinin yanında toplumsal faaliyetler de geliştireceklerdi. Uluslararası Lions’un kurucusu hiçbir zaman Başkan olmadı. Kurucu sekreterdi ve hep öyle kaldı. Ancak Melvin Jones Lionlar tarafından her zaman Doğal Lider olarak kabul edildi.

    Onun için en büyük onur San Fransisco, California’da Birleşmiş Milletler’in organizasyonunda danışman olarak görev almasıdır. Bu nedenle Birleşmiş Milletlerin kuruluşunda Lions katkısı yadsınamamaktadır. Birleşmiş Milletlerin tüzüğünde ki insani çalışmalar ve yardımlar ile ilgili maddelerin birçoğu Uluslararası Lions’un tüzüğünden alınmıştır.

 Melvin Jones’un hayat görüşü: ‘Başkaları için birşey yapılamadığı sürece çok fazla ileri gidilemez’ şeklinde özetlenebilir. Bu görüş tüm kendini hizmete adamış Lions camiasının ortak amacı olarak kabul edilmiştir. Melvin Jones, 1 Haziran 1961 günü 82 yaşında yaşama veda etmiştir.

 Bana hep şunu derler neden ‘‘Lion’’ Eğer hak yemeyen gerçekten topluma faydalı olmak için uğraşan,siyasi kimliği olmayan bir topluluk varsa söz ben o topluluğa dahil olacağım.Ve şunu hep eklerim bizler ultra geliri olan insanlar değiliz zaten önemli olan olmadan vermeye çalışmak değil mi? varken zaten herkes herkese destek verir…İyi ki,Doğmuşsun Melvin Jones iyi ki,insanlığa ışık olmuşsun! Saygı ve minnetle anarken bütün kurucuların bu özel günü kutlu olsun!

  Ayrıca bizi hala merak edenleriniz varsa , http://www.lionsturkiye.org/TR   sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Şimdilik her zaman olduğu gibi hoşça kalın ve sağlıklı kalmaya çalışın! 

 

 


Yorumlar (1)