• Adana
  • Ankara
  • İstanbul
  • 21 Nisan 2019
  • 12:26
  WhatsApp
Mak’tan sayım eleştirisi

ADANA TOROS GAZETESİ

(HABER MERKEZİ) - TMOOB’a bağlı Elektrik Mühendisleri Odası Adana Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Mak, seçimlerin bitmesinin üzerinden bir hafta geçmesine karşın sayımların tamamlanmamasını eleştirdi. Ülkemizin güncel temel sorunlarına dönülmesi gerekirken; gündemin seçim-sayım-mazbata olmasının yanlış olduğunu savunan Mak, “31 Mart yerel seçimine gelinirken eşi benzeri görülmemiş bir şiddet ve hakaret dili kullanılmış, sanki savaş ortamındaymış gibi insanlarımız gerilime maruz bırakılmıştır” dedi.

Anayasaya göre YSK kararı kesin olduğunu anımsatan Mak, “Geçerli yazılı bir delil olmadan yapılan tüm itirazlar baştan itibaren reddedilseydi YSK görevini yapmış, demokrasiye ve demokratik seçimlere küçükte olsa bir katkı sağlamış olacaktı. YSK bu kararsız tutumuyla kendi saygınlığına ve ülkemiz demokrasisine zarar vermektedir. Bir an önce seçim atmosferinden çıkıp, ülkemiz ve dünya gündemine geri dönülmesi ve güncel sorunlara çözüm aranması gerekmektedir” diye konuştu.

İşsizlik sorunu had safhada olduğunu ifade eden Mak, şunları söyledi; “Özellikle gençler daha çok etkilenmektedir.  Konkardato ve iflas ilan eden şirketlerin sayısı ciddi oranda artmaktadır. Tarım, enerji, sağlık, eğitim, altyapı, çevre, insan hakları, kültür-sanat, basın özgürlüğü vb. birçok alanda acilen çözülmesi gereken sorunlar vardır. Bu bağlamda bir an önce gerçek gündemlere dönülmesi gerekmektedir. Örneğin elektrik dağıtım firmalarına yapılan ve 1 Nisan 2019 da yürürlüğe giren yüzde 36,7’lik elektrik zammı, en kısa zamanda halka yansıtılacağı gerçeği kaçınılamaz. Bu ve buna benzer halkın cebini ilgilendiren konular irdelenmeli ve oy sayımları ile gündem değiştirilmemelidir.


Yorumlar (1)