• Adana
  • Ankara
  • İstanbul
  • 24 Nisan 2019
  • 03:55
  WhatsApp
​Lüks Oteli’nde tehlike sürüyor

Ağır hasarlı bina için yıkım kararı bulunmasına rağmen, yetkililer nedense harekete geçmiyor.  Binanın altındaki işyerleri tahliye edilmesine rağmen yetkililer güvenlik önlemi almayarak ölüme davetiye çıkarıyor.

 

Halil BİLEK - ÖZEL HABER

 

HALA YIKILMADI

Adana’da 1998 yılında meydana gelen depremde ağır hasar alan Lüks Oteli, tehlike saçmaya devam ediyor.  Deprem sonrası devletin verdiği yardım parası binanın onarımında kullanılmayınca ağır hasarlı hale gelen Lüks Oteli’nin neden olduğu tehlike defalarca gündeme getirilmesine karşın bina bir türlü yıkılmıyor. Yıkılması bir yana yetkililer hiçbir güvenlik önlemi almayarak insanların hayatını tehlikeye atıyor. Vatandaşlar, kurtarılabiliyorsa tarihi binanın restore edilmesini aksi halde bir an önce yıkılmasını istiyor.

 

AĞIR HASAR ALDI

Adana’nın en önemli tarihi ve turistik noktalarından bir olan Büyüksaat yakınlarında bulunan ve bir dönem Adana’nın en önemli otellerinden biri konumundaki Lüks Otel, 1998 depreminde büyük hasar aldı. Bayındırlık ve İskân Müdürlüğü ekipleri binadaki hasarı tespit edince gerekli onarımın yapılması için bina sahibine para yardımı yapıldı. Ancak iddialara göre; bu para, onarım için kullanmayınca, binadaki hasar her geçen gün daha büyüdü. Binanın otel olarak kullanılan 1 ve 2’inci katları tahliye edilirken binanın altındaki 40 işyeri faaliyetini sürdürdü.

 

VATANDAŞ TEPKİLİ

Aradan geçen uzun yıllara rağmen, binaya yönelik hiçbir girişimde bulunulmaması vatandaşların tepkisine neden oldu. Otel boşaltılırken altındaki işyerlerinin durmasına ve her gün yüzlerce insanın binanın altından geçmesine rağmen gerekli güvenlik önleminin alınmamasını eleştiren vatandaşlar, çözüm için girişimlerde bulundu. Konunun medyaya yansıması, yetkilileri harekete geçirdi. İlk iş olarak, yıkılma tehlikesi bulunan binanın altındaki işyerleri de tahliye edildi. Adana Valiliği de, 2015 yılında Seyhan Belediyesi’ne yazı göndererek yıkım işleminin en kısa sürede yapılmasını istedi.

 

FELAKET YAŞANMADAN

Ancak aradan geçen 3 yıla rağmen ne bina yıkıldı ne de binanın çevresinde gerekli güvenlik önlemleri alındı. Her gün yüzlerce insan binanın altından geçerken, birçok insanda binanın altına koydukları sandalyelerde oturarak adeta ölüme meydan okuyorlar. Lüks Oteli sorunun büyük bir facia yaşanmadan çözüme kavuşturulmasını isteyen vatandaşlar, “Biz tarihi binanın yıkılmasından yana değiliz. Öncelik restorasyonda olmalıdır. Eğer restore edilemiyorsa yıkılsın. Ama zaman geçirilmeden bir an önce yıkılsın ki bir felaket yaşanmasın” dedi.

 

YASA NE DİYOR

İMAR KANUNU

Yıkılacak derecede tehlikeli yapılar:

Madde 39 – Bir kısmı veya tamamının yıkılacak derecede tehlikeli olduğu belediye veya valilik tarafından tespit edilen yapıların sahiplerine tehlike derecesine göre bunun izalesi için belediye veya valilikçe on gün içinde tebligat yapılır. Yapı sahibinin bulunmaması halinde binanın içindekilere tebligat yapılır. Onlar da bulunmazsa tebligat varakası tebliğ yerine kaim olmak üzere tehlikeli yapıya asılır ve keyfiyet muhtarla birlikte bir zabıtla tespit edilir. 

Tebligatı müteakip süresi içinde yapı sahibi tarafından tamir edilerek veya yıktırılarak tehlike ortadan kaldırılmazsa bu işler belediye veya valilikçe yapılır ve masrafı yüzde 20 fazlası ile yapı sahibinden tahsil edilir.


Yorumlar (1)