• Adana
  • Ankara
  • İstanbul
  • 20 Mart 2019
  • 07:04
  WhatsApp
“LÖSEV, Türk halkını kanserden korumaya Adamış bir sivil toplum kuruluşudur” ÖZEL HABER: Eda ASLAN- Zeynep ORDU-Bu sene 20. yaşını kutlayan, ülkemizin en saygın sivil toplum kuruluşların dan LÖSEV’in Adana Şubesi 27 Ekim’de hizmete başladı. Çukurova Bölgesindeki hasta ve aileler için canla başla çalışan LÖSEV Adana ekibiyle LÖSEV çalışmaları ve Adana projelerini konuşmak üzere irtibat ofisinde bir araya geldik.

adana toros gazetesi

 

 

 

 

 

Kısaca LÖSEV’den bahsedebilir misiniz?

LÖSEV Lösemili Çocuklar Sağlık ve Eğitim Vakfı, 1998 yılında kuruldu.

Lösemili çocukları tedavi amacıyla SSK Ankara Çocuk Hastanesine yattığı ilk günlerdir.  Hastane yönetiminden çocukların odaları için küçük bir televizyon talebine alınan olumsuz yanıt sonrasında LÖSEV kurucusu Dr. Üstün EZER ve o hastanede çalışan doktorlar, hemşireler ve personel, para toplayarak küçük bir televizyon alırlar. Her şey böyle başlar.  İlk zamanlarda bir çocuğumuzun yol parasını ya da okul ihtiyacını karşılamak bizler için büyük sorunken günler geçtikçe büyüyen güçlenen, tüm ülkeye yayılan bir Vakıf olur LÖSEV. Ulusal ve uluslararası projeler geliştirilir, hedefler büyür ve çocuklarımızın her türlü ihtiyaçlarını karşılamak için dürüstçe ve tüm enerjileri ile çalışırlar. Bugün dünyanın en saygın ve başarılı sivil toplum kuruluşlarından biridir.2000 yılında Türkiye'nin ilk ve tek Lösemili Çocuklar Hastanesi LÖSANTE'yi, 2008 yılında lösemili çocukların ücretsiz kolej eğitimi alabilecekleri Lösemili Çocuklar Okulu’nu, 2010 yılında ise tedavileri için Ankara dışından gelen ailelerimizin tedavi esnasında uzun veya kısa dönem konaklayabilmeleri için Lösemili Çocuklar Köyü’nü hayata geçirdik. Bu süre zarfında sadece lösemili çocuklar ve kanser hastalarını değil, tüm Türkiye’yi lösemi, kanser ve korunma yolları konularında bilinçlendirdik, köklü çözümler yaratmayı, toplumsal ve kalıcı hizmetler vermeyi sürdürdük. 2015 yılında ise “insanlık ölmesin, insanlar da ölmesin” diyerek Avrupa’nın ilk, ülkemizin en donanımlı Lösemili Çocuklar Kenti ve çok branşlı hastanesi LÖSANTE Çocuk & Yetişkin Hastanesi’ni  ülkemize kazandırdık. Bugün yüzlerce çalışanı, on binlerce hasta ve aileleri, milyonlarca gönüllümüz ile kocaman bir aileyiz.

Hasta olan bir vatandaş LÖSEV’e nasıl başvurabilir? Ne gibi yardımlar alabilir?

Kanser tanısı almış çocuk veya yetişkin hastamızın kendi ya da bir yakınının ofisimizi araması yeterlidir. Hızla LÖSEV desteklerinden yararlanmaya başlayacak olan hastalarımız ve aileleri ,kuru gıdadan, kırmızı et ve et ürünlerine, temizlik malzemesinden kıyafete, kırtasiyeden oyuncağa, ev eşyasından temizlik malzemelerine her türlü ayni yardımın yanı sıra nakdi yardımlara ilaveten eğitim desteklerinden sosyal desteklere, psikolojik desteklerden moral etkinliklerine dek birçok konuda LÖSEV ailesinin bir ferdi olarak destek almaya başlayacaktır.

 

LÖSEV tarafından hasta ve ailelerine sunulan yardımları nasıl bir araya getiriyorsunuz ve hastalara ne şekilde ulaştırılıyor?

LÖSEV Türk Halkının, kurum ve kuruluşların, destekçi ve gönüllülerinin katkıları ile bu yardımları hastalara iletmektedir. 1998 yılında kurulan LÖSEV’in en büyük destekçisi Türk halkı ve kurumlarıdır. Bu sayede LÖSEV, Türkiye’de bugün sayıları 35 bine yaklaşan kayıtlı hasta ve ailelerine her türlü desteği dur durak bilmeden sunmaktadır. Türkiye, Dünya Sağlık Örgütünün de açıkladığı gibi kanser kuşağında bir ülkedir. Bu da demek oluyor ki ülkemizde kanser ve türleri her geçen gün daha da artıyor.

Bugün ülkemizde yılda 200 bin kişi kansere yakalanıyor ve yine yılda 180 bin kişi kanserden hayatını kaybediyor. Erken teşhis, şartları uygun hastanelerde doğru tedaviler, iyi bakım, moral tedavi başarısını arttıran unsurlardır. LÖSEV, 20 yıldır lösemi tedavisinde ki yüzde 92’ye varan başarısını tüm bunları sağlayarak yakalamıştır. LÖSEV çalışmalarını tüm topluma yayarak kansere karşı hem toplumu korumaya hem de hastalığa yakalanmış halkımıza maddi manevi destek olmaya kendini adamış bir sivil toplum kuruluşudur.

LÖSEV’de birçok proje var, LÖSEV projelerinden bahseder misiniz?

Önceliğimiz çocuklarımızın sağlığı ve ardından eğitimleridir. “Bir Tuğla da Sen Koy Kampanyasında” milyonlarca kişinin bağışlarıyla hayata geçirdiğimiz LÖSANTE Çocuk & Yetişkin Hastanemiz, Ankara’da tamamen ücretsiz ihtiyaç sahibi, çocuk ve yetişkin hastalarımızı tedavi ediyor. Aynı zamanda Lösemili Çocuklar Köyümüzde, il dışından gelen bu çocuklarımız aileleriyle konaklıyor ve yaklaşık 3 yıl süren bu uzunca tedavi süreçlerinde kalacak yer arama derdinden ve masrafından kurtuluyorlar. Köyümüzde bulunan çiftliğimizdeki keçilerin sütünden ve tavuklarımızın taze yumurtalarından da beslenmelerini sağlayıp tedavilerini bütüncül bir yaklaşımla ve akranlarıyla sosyalleşerek doğal bir ortamda tamamlıyorlar.

  • 2-8 Kasım Lösemili Çocuklar Haftası,
  • Her yıl Mayıs ayının son haftası hayata geçen Uluslararası Lösemili Çocuklar Haftası,
  • Üniversitelerde yürüttüğümüz LÖSEV Fayda Projesi,
  • İlköğretim okullarımızla yürüttüğümüz LÖSEV İncileri,
  • LSV Dükkan  belli başlı önemli projelerimizdendir.

Bunun dışında çocuklarımız ve aileleri için yıl içinde onlarca farklı etkinlik, eğitim ve faaliyet yürütülmektedir.

Adana’da açılan  LSV dükkân mağazası hakkında  bilgi verir misiniz?

Yaptığımız demografik incelemelerde bu hastalıkta en çok yıpranan bireyin çocuklarımızın anneleri olduğunu gördük. 2000 yılında annelerin rehabilite olması amacıyla LÖSEV Anne Uğraş Atölyelerini oluşturduk. Burada anneler hem mesleki eğitimler aldı (biçki dikiş, mutfak) hem de bu zorlu süreçte, kendileri ile aynı kaderi paylaşan anneler ile bir araya gelerek dertleştiler vemoral motivasyona kavuştular. Kendine gelen annemiz böylece enerji ve neşesini çocuklarına ve ailelerine aktarabildi ve kendi ayakları üstünde sağlam bir şekilde durdu.Annelerimiz, LSV Dükkan markası altında çok güzel ürünler ürettiler. Bu ürünler Türkiye’nin en prestijli hediyelik ürünleri arasında yer alıyor. Ürünler internet ve LSV Dükkan mağazalarında satışa sunuluyor. Bu el yapımı ürünlere ilaveten sağlıklı beslenmeyi de merkezine alan LÖSEV, ev yapımı erişte, tarhana, biber-domates salçaları, çikolata, kurabiye ve Kars kaşarı gibi organik gıda ürünleri de üretiyor.

Buradan gelen kaynak çocukların ücretsiz tedavilerine ve annelerin el emeğine aktarılıyor. Adana’da da başlayan bu sürdürülebilir projenin ürünlerini www.lsvdukkan.com üzerinden de tüm Türkiye ile buluşturuyoruz.

Adana için hedefleriniz nedir? Burada yapılacak çalışmalar neler olacak?

Adana’da da vakfımızın kuruluş amaçları doğrultusunda Ankara merkezimize paralel olarak tüm çalışmalar ve bölgede ki hastalarımızı kayıt altına alarak sürekli yardım ve desteklerimizi iletmeye devam edeceğiz.

Adana’da LÖSEV Şubemiz sayesinde çocuklarımıza, ailelerimize daha yakından temas edecek, destekçi ve gönüllülerimizle çalışmalarımıza birlikte imza atacağız.

Sosyal Hizmet birimimiz hastalarımızı hastane ve evlerinde ziyaretle ihtiyaçlarını yerinde tespit edip; hızla çözüme kavuşturacak. Çocuklarımıza ve ebeveynlere gönüllü doktor ve sağlık personelleri ile kanserden diğer hastalıklara, hijyenden doğru beslenmeye yüzlerce konuda eğitimler vereceğiz. Sosyal faaliyetler organize ederek Adana’daki gönüllü ve destekçilerimizle sık sık bir araya gelmeyi amaçlıyoruz. Adana’da şuan 3 binden fazla gönüllü var. Biz bunun artması için elimizden geleni yapacağız. Ayrıca herkesi LÖSEV Gönüllüsü olmaya davet ediyoruz.

Adana LÖSEV’e nasıl destek olur?

Şu anda ki en önemli ihtiyacımız binek bir araç. LÖSEV olarak aracın ruhsatını değil, emaneten kullanım hakkını ya da kiralık bir araç istiyoruz. Bizler yağmur çamur demeden ilçe ilçe, köy köy dolaşıyor ve onlara ulaşıyoruz, çünkü onlar bizlerin yolunu bekliyor. Biz de hayırseverlerimizin yardımlarını bekliyoruz. Pek çok büyük sanayi kuruluşunu barındıran Adanamızdan bu sese kulak verecek hayırseverlerimiz elbette vardır. Adanalı iş insanımızın, odalar ve kuruluşların bu konuda bizi destekleyeceklerine yürekten inanıyoruz.

Burada anne atölyelerimizle birlikte yaklaşık 15 kişilik bir kadroya doğru gidiyoruz. LÖSEV Şubemizde günlük kullanım için gıda, temizlik malzemeleri, kırtasiye ve her türlü ofis malzemesi desteğine ihtiyacımız var. Anne atölyemiz ile ilgili düzenli ip, orlon, kumaş, makara, dikiş makinesi gibi desteklere ihtiyacımız var. Yine hazırladığımız aile kolilerine koyup çocuklarımıza ve ailelerine iletilmek üzere birinci el çoraptan, pijamaya, kıyafetten temizlik malzemesine, oyuncaktan ev tekstiline her türlü ihtiyaç malzemesine ihtiyacımız var.LÖSEV olarak bu çalışmaları sizlerle birlikte hayata geçiriyoruz. Bizler Adana ve bölge insanımızın da bu konuda hassasiyetlerine güveniyoruz; diğer illere örnek olacağımızı ve Adana’ya özgü projelerle de tüm Türkiye çapında sesimizi yardımlaşma ile duyuracağımızı biliyoruz.

Destek vermek isteyenler size nasıl ulaşsın?

Öncelikle tüm gönüllü ve bağışçılarımızı Adana LÖSEV Şubemize bekliyoruz. Adana adresimiz;  Çınarlı Mah. 61027 Sk. 9/A Seyhan ve telefonumuz 0322 502 02 16’dir. Adana şubemize gelerek, kredi kartı veya nakit olarak bağışlarını resmi bağış makbuzu karşılığında yapabilirler. TURKCELL, TÜRK TELEKOM veya VODAFONE faturalı hatlarınızdan 3406’ya SMS göndererek bağış yapabilirsiniz. Her bir mesaj bedeli 10 TL'dir.Nakdi bağışlar için bağışlar için tüm ulusal bankalarımızın, herhangi bir şubesinden sadece LÖSEV diyerek, hiçbir havale ücreti ödemeden bağış yapılabilir. İnternet ve mobil bankacılık uygulamalarının bağış kısmından,Veya www.losev.org.tr adresinden bağış sekmesine tıklayarak online olarak, Türkiye’nin her köşesindeki PTT şubelerinden 120660 no’lu posta çeki hesabına bağış yapabilirsiniz

 


Yorumlar (1)