• Adana
  • Ankara
  • İstanbul
  • 22 Şubat 2019
  • 16:59
 
Kurbanlığı alırken kontrol edin!

(DHA)- Adana Veterinerler Odası Başkanı Nihat Köse, yaklaşan Kurban Bayramı’nda, belediyelerin belirlediği kurban satış noktaları dışında satılan hayvanların sakıncalı olabileceğini söyledi.

Belediyelerin  HYPERLINK "http://www.hurriyet.com.tr/haberleri/kurban" \t "_blank" kurban satış noktası olarak gösterdiği yerlerde İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü veterinerlerinin görev yaptığını belirten Köse, bu alanlara giren tüm hayvanların kontrol altında tutulduğunu belirtti. Bunların dışında satılan kurbanlıkların hastalık taşıyabileceğine dikkat çeken Köse, "Belediyelerin belirlediği alanların girişinde mutlaka bir veteriner arkadaşımız bulunuyor. Bu görevli,  HYPERLINK "http://www.hurriyet.com.tr/haberleri/adana" \t "_blank" Adanaiçinden veya farklı bir kentten getirilen hayvanları sevk belgesi olmadan kabul etmez. Alana girişine müsaade etmez. Sevk belgeli gelen bu hayvanlarda mutlaka kulağı küpeli, yani geldiği yerde yine kontrol edilmiş hayvanlardır. Bu yüzden kurbanlıklar mutlaka belediyelerin belirlediği satış alanlarından satın alınmalıdır" dedi.
KURBANLIĞI ALIRKEN KONTROL EDİN
Kurban edilecek hayvanın kulağı küpeli de olsa, satın alacak kişi tarafından kontrol edilmesi gerektiğini vurgulayan Köse şöyle devam etti: "Küpeli hayvanlarda sağlık sorunu yoktur. Ancak muayeneden sonra bir şey olmuş mudur? Kurbanı kesecek kişi bu konuda kendisi de bir değerlendirme yapmalıdır. Satın alınacak kurbanlık mutlaka incelenmelidir. Örneğin, hayvanın tüyleri parlak olmalıdır. Kurbanlık canlı bakmalı, çevresi ile ilgili olmalıdır. Topallığı ve uzvu eksik olmamalıdır. Kurban kesecek kişi hayvanın bu özelliklerini kontrol ettikten sonra rahatlıkla alabilir. Ancak yine de aklında soru kalan kişiler, gerekirse bizden yani Veteriner Hekimler Odası’ndan yardım istemelidir."
KURBAN SAYISI YETERLİ
Köse, Tarım Bakanlığı yetkililerinde alınan bilgiye göre Adanada 11 bin 239 büyükbaş, 110 bin civarında ise küçükbaş kurbanlık hayvan olduğunu söyledi. Ayrıca kent dışından da birçok kurbanlık geleceğini dile getiren Köse, bu sene Adanada kurbanlık sıkıntısı olmayacağını dile getrdi.


Yorumlar (1)