• Adana
  • Ankara
  • İstanbul
  • 18 Şubat 2019
  • 02:14
 
KPSS hazırlık kamp evleri deşifre oldu

Adana polisi, terör örgütü FETÖ’nün sicili temiz yeni üyeler katmak için ‘KPSS hazırlık kampları’ adıyla açtıkları örgüt evlerinin açığa çıkardı

 

Halil BİLEK

 

BİR DARBE DAHA

Adana polisi, her geçen gün kan kaybeden terör örgütü FETÖ’nün, sicili temiz yeni üyeler kazanabilmek yaptığı çalışmalara bir darbe daha vurdu. Polis bu amaçla, ‘KPSS hazırlık kampları’ adıyla açtığı evleri deşifre etti. Evlerde eğitim gördükten sonra devletin çeşitli birimlerine sızdığı ileri sürülen 10 kişi, 8 ilde yapılan eş zamanlı operasyonla gözaltına alındı. Zanlılardan 5’nin özel sektörde, 2’sinin polis diğerlerinin de gelir uzmanı, belediyede memur ve üniversitede çalıştıkları belirlendi.

 

BYLOCK YÜKLÜ TELEFON

Polisin örgüte vurduğu son darbe, Afyon’da gerçekleştirilen bir operasyonda ByLock’un yüklü olduğu bir telefonun ele geçirilmesiyle başladı.. Gözaltına alınan zanlının telefonu kullanmadığını belirleyen polis, konuşma dokümanlarını incelediğinde telefonu Adana’da polis memuru olan U.K.’nin kullandığını tespit etti. Adana Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Müdürlüğü ekipleri, polis memuru takip altına alırken telefonla konuşan diğer kişileri araştırdı.

 

8 İLDE OPERASYON

Aynı telefon üzerinden polis memuru dahil 10 kişinin 15 Temmuz 2016 yılına kadar görüşme yaptığını tespit eden KOM ekipleri, harekete geçti. Adana merkezli İstanbul, Ankara, Erzurum, Hakkari, Van, Erzincan ve Elazığ olmak üzere 8 ilde eş zamanlı operasyon düzenleyen ekipler, aralarında 2 polis memurunun bulunduğu 10 şüpheliyi yakalayarak gözaltına aldı. Sanıklar emniyette tek tek sorgulandı.

 

ETKİN PİŞMANLIK

Zanlılardan 5’inin suçlamaları kabul etmezken 5’inin ise etkin pişmanlık yasasından yararlanarak suçlarını itiraf ettikleri öğrenildi. FETÖ’nün devletin çeşitli birimlerine sızmış ancak deşifre olduğu için pasif görevlere getirilen kişilerin yerine sicilleri temiz yeni örgüt üyeleri kazandırmak için harekete geçtiği belirlendi. Yeni örgüt üyelerini devlet kurumlarına sokmak için ‘KPSS kamp evleri’ kuran FETÖ’nün evlere gelen kişilerin şahsi telefonlarına el koyduğunu tespit edildi.

 

MOTİVE EDİYORLARDI

Yeni örgüt üyeleri aileleriyle iletişime geçmek istediklerinde ev sorumlularında bulunan ve içinde ByLock yüklü olan telefonla yaptıklarını tespit eden polis, ‘KPSS Kamp Evleri’nden 6’sını deşifre etti. Evlerde kalanlar arasında sorun çıktığı zaman zanlıların örgütü deşifre etmemeleri için dışlamak yerine başka bir eve geçirildikleri ortaya çıktı. Bazı zanlıların, “Örgüt üyeleri eve gelerek, ‘Sizde bizim gibi önemli konumlara geleceksiniz’ diyerek bizleri motive ediyorlardı” dedikleri öğrenildi. 


Yorumlar (1)