• Adana
  • Ankara
  • İstanbul
  • 22 Şubat 2019
  • 18:18
 
Konut satışları durma noktasında

ÖZEL HABER: SERDAR AKIN

Türkiye’de gün geçtikçe artış gösteren konut yapımı tehlike oluşturmaya başladı. Bir zamanlar çok talep gören yeni ve lüks konutlar artık eski günlerdeki ilgiyi tekrar görmek istiyor. Yapımında artış görülen konutlar, bu sefer arz ve talebi aştığından dolayı artık müteahhitlerin ellerinde kalmaya başladı. Beton yerleşiminin artış göstermesinden dolayı etrafımızda yeşil alanların gittikçe azalmaya başladığını da varsayarsak, fazla yapılan konutlara kimlerin yerleşeceği merak konusu.

Ailelerimiz için konut oldukça önemli bir yere sahiptir. Her aile fertlerinin sayısına göre, ferah bir eve sahip olmak ister. Günümüz ekonomisinden etkilenen inşaat yapı ürünlerinden dolayı konut bedellerindeki yükseliş ister istemez olmaktadır. Yapılan konutların, bulunduğu yer, semt ve bina kalitesi arttıkça fiyatı da o doğrultuda artış gösterir. Konutlarda lüks konusunda bir sınır yoktur. Bu alan istenildiği kadar genişletilebilir. İnsanların durumu, lüks standardında oldukça belirleyici faktör olarak baş gösterir. 

Toplu konutta son durum

Türkiye’de son yıllarda konut sektörü inanılmaz derecede büyüdüğü görülüyor. Arz talep yoğunluğunu aşan,  ihtiyaçtan fazla konut yapılması yeni konutların başlamasını durdurmuş durumda. Şimdiye kadar yapılan konutların satışında da oldukça zorluk çeken müteahhitler bu durumdan rahatsız. Bu yaşanan duruma neden olan, iki faktör bulunmakta; talep azlığı ve konut kalitesinin yetersiz olması. Yapılan konutların biraz daha kaliteli olmasını isteyen insanlar bu durumun yaşanmasından rahatsızlar. İstedikleri fiyata istedikleri kalitede ev bulamadıklarından yakınmaktalar.

Emlak satışları ne durumda

Türkiye genelinde emlak satışları durma noktasına geldi. Ekonomik sıkıntıların da baş göstermesiyle bu durum biraz da artış göstermektedir. Ancak nadiren de olsa kelepir evlerin satışları halen yapılmakta. Eski evlerde satış ve kira talepleri nerdeyse tam durdu diyebiliriz.  Taleplerin çok az miktarda da olsa yeni yapılan binalara olduğu gözlemlenmekte. Ama yeni yapılan binaların da fiyatlarının yüksek olması insanlara geri adım attırıyor. Ev sahipleri fiyatları ne kadar düşürürse talep o miktarda artış göstermekte. Emlakçılar yaşanan bu talep azlığından dolayı oldukça şikayetçi. Konut satışlarındaki yaşanan bu düşüş sektörü oldukça olumsuz etkiliyor. İnsanlar zaman ilerledikçe bu durumun daha vahim olmasından endişe duyar hale geldi.

Konutlardaki banka faktörü

Banka faiz oranlarının değişiklik gösterdiği, konut kredilerine uygulanan faiz miktarları oldukça yüksek durumda. Banka faizleri çeşitlilik göstermiş olsa bile bu oran 1.68’lere kadar artış gösterebiliyor. Faizlerin bu kadar yüksek olması da konut alımındaki en büyük engel olarak teşkil ediyor. Yaşanan bu durumda en büyük zararı tüketici yaşamakta, ya faizlerin düşük tutulması gerekiyor ya da müteahhitlerin fiyatlarında azaltmaya götürmesi gerekiyor. 

Seçimlerden evvel bankaların uygulamış olduğu faizlerde indirime gidilmişti. Devlet bankaları faizlerini 0.98 e kadar çekmişlerdi ancak seçimlerden sonra bir anda tekrar artış gözlemlendi. Ekonomide yaşanan bu durgunluk, insanların yarınına güvenle bakamamalarına ve konut kredisi almaktan korkmalarına sebebiyet veriyor.

 

 


Yorumlar (1)