• Adana
  • Ankara
  • İstanbul
  • 20 Nisan 2019
  • 13:01
  WhatsApp
Kitap ve dergiden KDV alınmayacak ÖZEL HABER: Zeynep ORDU-Şanser İLTAŞ- TOROS kitapların daha da ucuza satılması için KDV alınmamasını önermişti, Bakanlıkta gereğini yaptı.

ADANA TOROS GAZETESİ

 

 

 

 

Gazetemiz TOROS kitap okumanın teşvik edildiği günümüzde kitap fiyatlarının pahalılığını dile getirmiş ve  yetkililere ‘Hiç olmazsa KDV alınmasın. Kitap-dergi fiyatları ucuzlasın, okuma oranı artsın’ diye seslenmişti. Bu seslenişimiz KDV’nin sıfırlanmasıyla karşılığını buldu.

MALİYET DÜŞECEK

Kitap ve dergi satan işyerlerinin sahipleriyle, kitap ve dergi alanlarla yaptığımız söyleşilerde pahalılıktan kitap satışlarının beklenen düzeyde olmadığı ortaya çıkmış ve bunu sütunlarımızda dile getirmiştik. Kitap ve dergilerin satışında yüzde 8 oranında KDV alınıyordu ve bu vergi maliyeti artırıyordu. Bunun kaldırılması isteniyordu.

KANUN DÜZENLENDİ

Hükümet kitap fiyatlarında ucuzluk sağlamak amacıyla Katma Değer Vergisi Kanunu’nda düzenleme ve değişiklik yaptı. 1 Şubat itibarıyla Kültür ve Turizm Bakanlığınca yayıncılık sertifikası verilmiş yayıncılar tarafından yapılan kitap ve süreli yayınların satışında KDV sıfırlandı.

KDV SIFIRLANDI

Katma Değer Vergisi Kanunu’nda yapılan bu değişikliğe göre,1 Şubat 2019 tarihinden itibaren yayıncılar stoklarında bulunan veya yeni yayımlayacakları kitapların; dağıtımcılara ve kitapçılara yapılan toptan satışlarında veya e-ticaret ya da doğrudan yayınevinden KDV mükellefi olmayan gerçek kişilere perakende satışlarında KDV uygulamayacaklardır.

YÜRÜRLÜĞE GİRDİ

Yapılan değişiklik Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girdi. 7161 Sayılı Kanun’la Katma Değer Kanunu’nun “İstisnalar”a ilişkin 13. Maddesine eklenen (n) bendi ile; “Kültür ve Turizm Bakanlığınca yayıncılık sertifikası verilmiş yayıncılar tarafından yapılan kitap ve süreli yayınların teslimi” KDV istisnası kapsamına alınmıştır’ maddesi konuldu. Bu değişiklik nedeniyle, halen stoklarda, raflarda olan kitap ve dergilerin fiyatından KDV düşülerek satış yapılacak.

 


Yorumlar (1)