• Adana
  • Ankara
  • İstanbul
  • 20 Nisan 2019
  • 12:49
  WhatsApp
“Kan ve gözyaşıyla bir yere varamayız” Çukurova Oğuz Boyları Derneği’nin konferansına katılan CHP Adana Milletvekili Zülfikar İnönü Tümer, savaşların sona ermesini diledi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili Zülfikar İnönü Tümer, başta ülkemiz olmak üzere, Ortadoğu ve tüm dünyadaki kan ve gözyaşının sona ermesi için tüm tarafları sağduyulu davranmaya çağırdı.
Çukurova Oğuz Boyları Derneği’nin davetlisi olarak ‘Suriye ve Bayır-Bucak Türkmenleri’ konulu konferansa katılan Tümer, “Şiddetle, savaşla sorunlar çözülemez. Evlerinden, yurtlarından edilen, acımasızca katledilen, bombalara maruz kalan, silahların gölgesinde yaşayan masum insanlara göz yumanları vicdanlarına havale ediyorum. Şehit olan asker ve polislerimize, hayatını kaybeden masum sivillerimize Allah’tan rahmet diliyorum” dedi.
Adana’daki sivil toplum örgütlerinin toplumun birleşimi ve kardeşlik duygularıyla hareket edilmesine yönelik önemli çağrıları bulunduğunu belirten Tümer, “Umarım bu çağrılar dikkate alınır. Umarım başta ülkemiz olmak üzere Suriye, Irak ve Ortadoğu ile dünyanın diğer ülkelerindeki savaşlar son bulur” diye konuştu.
BİRLİK ÇAĞRISI
Konferansa konuşmacı olarak katılan Araştırmacı-Yazar Ali Bademci de tüm dünyanın Suriye’de yaşanan drama, Bayır-Bucak Türkmenleri’ne yapılan katliamlara karşı çıkması gerektiğini söyledi. Türkmenler’in kendi halinde ve kimseye zararı dokunmayan bir yaşam sürdüğünü belirten Bademci, “Türkiye’de yaşayan tüm insanların da birbirlerine kenetlenmesi gerekiyor. Atatürk’ün fikirleri doğrultusunda hareket etmeliyiz. Aksi halde önümüzü göremeyiz” dedi.
Milletvekili Tümer’e katılımından dolayı teşekkür eden Dernek Başkanı Mehmet Demir ise 2009 yılında başladıkları konferanslar serisinin 218’e ulaştığını vurguladı. 14 ayrı üniversitenin yanı sıra yurtdışından da bir öğretim üyesinin konferans vermek üzere derneği tercih ettiğini belirten Demir, “Birlik-beraberliğimiz bozulmasın” diye konuştu.
Yoğun ilgi gösterilen konferansın ardından Milletvekili Zülfikar İnönü Tümer, dernek adına sunumundan ötürü Ali Bademci’ye plaket sundu.

 


Yorumlar (1)