• Adana
  • Ankara
  • İstanbul
  • 19 Mayıs 2019
  • 19:02
  WhatsApp
Kadınlar siyasette yok sayılıyor

ÖZEL HABER :Serdar Akın

 

5 Aralık Kadınların Seçme ve Seçilme Günü sebebiyle KADER (Kadın Adayları Destekleme Derneği) Adana Şubesi tüm kadın aday adaylarını kahvaltıda buluşturdu

Kadınlar siyasette yok sayılıyor

Türkiye’de Yaşayan Kadınların Seçme ve Seçilme Hakkını Elde Etmesi 5 Aralık 1934 yılında kabul edilmesi ve her yıl  kadınların 5 Aralık günü kutlamalarına destek veren KADER (Kadın adayları destekleme derneği) Adana Şubesi tüm kadın aday adaylarını kahvaltıda buluşturdu.

Kadınların siyasette yok sayıldığını vurgulayan KADER (Kadın Adayları Destekleme Derneği) Adana Şube Başkanı Elif Müftüoğlu “Kader Adana Şubesi olarak 5 Aralık Kadının Seçme ve Seçilme Günü sebebiyle düzenlediğimiz kahvaltımıza katılımlarınızdan dolayı teşekkür ederiz.Bugün burada kadın belediye başkan aday adaylarımız,meclis üyesi aday adaylarımız ve muhtar adaylarımızı ile bir araya gelerek kadınlarımız adına tam dayanışma örneği göstermişlerdir.Bu konuda derneğimize destek veren tüm kuruluşlara,belediye başkanlarımıza ve siyasi parti temsilcilerine katkılarından dolayı teşekkür ediyorum” dedi.

KADER Adana Şubesi'nin etkinliğine katılan kadınlar, Türkiye’de 5 Aralık Kadınların seçme ve seçilme hakkı sebebiyle yapılan ortak açıklamada şunları belirttiler. “5 Aralık 1934 Türkiye’de Yaşayan Kadınların Seçme ve Seçilme Hakkını elde Etmiştir. Ülkemizde kadınlar 5 Aralık 1934’ten bu yana TBMM’de seçme ve seçilme hakkına sahipler. 1935 seçimlerinde 17 kadın ilk kez Meclis’e girmiş. 1936 yılında yapılan ara seçim sonucunda sayı 18’e yükselmiştir. Üzülerek belirtiyoruz ki geçen 84 yıl içinde kadınlar TBMM’de en fazla %17.8 oranında temsil edildiler. Kadınlar şu anda mecliste %17,48 oranında temsil ediliyorlar, yani 595 milletvekilinin yalnızca 104’ü kadın. Yerel yönetimlerdeki temsil oranı ise yok denecek kadar az. 2014 yılı yerel seçim sonuçlarına göre 1.396 Belediye Başkanının yalnızca 40’ı (%2.9), 20.498 Belediye Meclis Üyesinin yalnızca 2198’i (%10.7), 1251 İl Genel Meclis Üyesinin yalnızca 60’ı (%4.8), 50.292 muhtarın sadece 674’ü (%1.3)’ü kadındır. KADER olarak kadınların siyasette neredeyse yok sayıldığı bu durumda, siyasetin toplumsal yaşam üzerindeki tayin edici özelliğini göz önünde bulundurarak, öncelikle siyasette eşit temsilin sağlanmasını ana hedef olarak belirledik. Çünkü, siyaset alanında sağlanacak eşit temsil, kadın erkek eşitliğinin her alanda gerçekleşmesini kolaylaştıracaktır. Kadınların hayatın her alanında eşit haklara ve fırsatlara sahip olduğu, her türlü şiddetin ortadan kalktığı, barıştan ve özgürlükten yana bir yaşam için daha çok kadının karar alma mekanizmalarında olması gerektiğinin altını çiziyoruz. Her seçim döneminde siyasi partilerin kadın aday göstermede isteksiz ve kadın adayları listelerde seçilebilir sıralara yerleştirmeme konusundaki ısrarlı tutumlarının değişmesini talep ediyoruz. Bunun için tüm partilerin Genel Başkanlarına, Aday Belirleme Komitelerindeki görevlilere ve parti örgütlerine kadınların adaylaşması noktasında gereken siyasi iradeyi göstermelerini ve bu konuda ısrarla oluşturdukları bariyerleri ortadan kaldırmalarını bekliyoruz. Önümüzdeki yerel seçimlerde daha çok sayıda kadını belediye başkanı, meclis üyesi ve muhtar olarak görmeyi arzu ettiğimizi yüksek sesle haykırıyor, bir kez daha ve son olmasını ümit ederek tüm aday adaylarına başarılar diliyoruz.”

Kahvaltıda başarılarından dolayı belediye başkanlarına verilen plaketleri Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü adına Ramazan Akyürek,Çukurova Belediye Başkanı Soner Çetin adına Mustafa Selek,Seyhan Belediye Başkanı Zeydan Karalar adına Türkan Eşli ve Ç.Ü öğretim üyesi Doç.Dr.İsmail Güneş aldı.


Yorumlar (1)