• Adana
  • Ankara
  • İstanbul
  • 19 Mayıs 2019
  • 20:30
  WhatsApp
Kadınlar seçilmek ve yönetmek istiyor

CHP’li kadınlar demokrasi, çağdaşlık ve özgürlük mücadelesinin kadınlar olmadan başarıya ulaşmasının mümkün olmadığını vurguladılar

 

 

 

(HABER MERKEZİ)– Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana İl Kadın Kolları Başkanvekili Türkan Pehlivan, 5 Aralık 1934’te kadınlara seçme ve seçilme hakkının verilmesinin demokratik, çağdaş bir medeniyet mücadelesinde atılan en önemli adımlardan biri olduğunu vurguladı. Pehlivan, “Çünkü, demokrasi, çağdaşlık ve özgürlük mücadelesinin kadınlar olmadan başarıya ulaşması mümkün değildir. Kadınlar olarak sadece seçmek değil seçilmek ve yönetmek istiyoruz” dedi.

ATATÜRK’ÜN KADINLARA VERDİĞİ ÖNEM

Türk kadınına seçme ve seçilme hakkının verilmesinin 84.yıldönümü dolayısıyla Uğur Mumcu Meydanı’nda gerçekleştirilen basın açıklamasında; İl Kadın Kolları Başkanvekili Pehlivan, Atatürk’ün “Dünyada hiçbir milletin kadını , ‘Ben Anadolu kadınından fazla çalıştım, milletimi kurtuluşa ve zafere götürmekte, Anadolu kadını kadar emek verdim’ diyemez” sözlerine anımsattı.

“KADINLAR BU HAKLA ‘TOPLUMSAL YAŞAMDA BİZ DE VARIZ’ DEMEYE BAŞLADI”

Atatürk’ün, bu sözlerle Türk kadınının ulusal kurtuluş mücadelesinde oynadığı rolü anlatıp ve kadınların isterlerse neleri başarabileceğini açık bir şekilde vurguladığını dile getiren Pehlivan, “Bugün 5 Aralık. Cumhuriyet devrimlerinin en önemlilerinden biri olan Türk kadınına seçme ve seçilme hakkı verilişinin 84.yıldönümü. Bu hakka birçok Avrupa ülkesinden daha önce kavuşan Türk kadını bu hakkı elde ettikten sonra ‘toplumsal yaşamda biz de varız’ demeye başlamıştır” diye konuştu.

“KADIN-ERKEK EŞİTLİĞİNİN SAĞLANMASI YOLUNDA ÇOK ÖNEMLİ BİR ADIM”

5 Aralık 1934’te kadınlara seçme ve seçilme hakkının verilmesinin demokratik, çağdaş bir medeniyet mücadelesinde atılan en önemli adımlardan biri olduğunun altını çizen Pehlivan, “Çünkü demokrasi, çağdaşlık ve özgürlük mücadelesinin kadınlar olmadan başarıya ulaşması mümkün değildir. Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk, kadınların yaşamın her alanında yer alması için büyük bir mücadele vermiş, kadına seçme ve seçilme hakkını vererek kadın-erkek eşitliğinin sağlanması yolunda çok önemli bir adım atmıştır. Bu vesileyle Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’e bir kez daha saygıyla anıyoruz” şeklinde konuştu.

 

 


Yorumlar (1)