• Adana
  • Ankara
  • İstanbul
  • 26 Mayıs 2019
  • 18:04
  WhatsApp
Kadınlar bir kez daha haykırdı: Biz varız!

ADANA TOROS GAZETESİ

(HABER MERKEZİ)– Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana İl Kadın Kolları 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü dolayısıyla Adana Büyükşehir Belediyesi önünde kitlesel basın açıklaması yaptı. İl Kadın Kolları Başkanı Yasemin Yılmaz, kadınların yaşamın her alanında var olduğunu belirterek, kadınların yaşadığı sorunlara çözüm bulunmasını istedi.

Adana Milletvekilleri Ayhan Barut, Burhanettin Bulut, Orhan Sümer, Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Zeydan Karalar, Seyhan Belediye Başkan Adayı Akif Kemal Akay, CHP Seyhan İlçe Başkanı Ahmet Dardağan, CHP Adana İl Gençlik Kolları Başkanı Av. Güven Özdemir, CHP kadın ve gençlik kolları ile kadın örgütleri ve yurttaşların katılımıyla gerçekleştirilen basın açıklamasında Yasemin Yılmaz şunları söyledi:

“8 Mart, Dünya Emekçi Kadınlar günü, kadınların hak ve eşitlik isteklerini dile getirdikleri, kadın olmaktan dolayı yaşadıkları sıkıntılara dikkat çektikleri, her türlü baskı ve şiddete karşı bir araya geldikleri bir gün olup, aynı zamanda dünya kadınları arasında da bir dayanışma ve birlikte mücadele etmenin anlamını ifade eder.

Ülkemizde yaşanan tüm krizlerden ve olumsuzluklardan en çok kadınların ve çocukların etkilendiğini biliyoruz.  Eğitimin, sağlığın, yargının, KHK’lar ve torba yasalarla yönetildiği, kadınların da adeta bu torbalara konularak hayatın her alanından uzaklaştırılmaya çalışıldığı, adaletin ve özgürlüklerin olmadığı bir siyasi anlayışa karşı birleşmeliyiz.

 Bugün de iktidar eliyle gerçekleştirilen özelleştirme, taşeronlaştırma uygulamaları ve esnek çalışmanın yaygınlaşmasıyla, kadın emeğinin sömürüsü artmakta, büyüyen işsizlik ve yoksullaşmayla kadınlar, ev eksenli çalışmaya itilerek güvencesiz ve sosyal haklardan yoksun bırakılmaktadır. 20 milyon kadınımız iş gücüne dâhil olamamakta ve % 43’ü kayıt dışı çalıştırılmaktadır. Kadınların erkeklerle aynı şekilde iş tercihi yapmaları kısıtlansa da “ eşit işe, eşit ücret mücadelemiz yılmadan devam edecektir.

 Siyasi iktidarın, eğitimdeki temel sorunları çözmek bir yana, eşitsizliği daha da derinleştirdiği, kız çocuklarını eğitimden sistemli olarak uzaklaştırdığı görülmektedir.

Kız çocuklarının eğitim haklarından mahrum bırakılarak evlenmeye ve anne olmaya zorlanması, çocuk gelin ve çocuk anne gerçeğini giderek büyütmektedir.

 


Yorumlar (1)