• Adana
  • Ankara
  • İstanbul
  • 20 Nisan 2019
  • 12:19
  WhatsApp
İntikam cinayetinde 10 sanığa ağırlaştırılmış müebbet istendi (DHA)- ADANA'da intikam amacıyla pusu kurarak 22 yaşındaki Halil Açıkgöz'ü öldüren 8'i kardeş 10 sanık hakkında, tasarlayarak öldürme ve azmettirme suçlarından ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istemiyle dava açıldı.

İddiaya göre 2014'ün aralık ayında Halil Açıkgöz ile Ramazan Kaskat arasında çıkan bir kavgadan dolayı husumet başladı. Taraflar, barışmak için zaman zaman bir araya gelse de husumet devam etti. Bir süre sonra uyuşturucu madde ticaretinden gözaltına alınan Halil Açıkgöz, denetimli serbestlik yasası kapsamında serbest bırakıldı ve mahkeme kararıyla Yüreğir Belediyesi'nin Temizlik İşleri Müdürlüğü'nde çalışmaya başladı.
ÖLÜM KARARI VERDİLER
Geçen 17 Eylül'de en büyüğü 35 en küçüğü ise 21 yaşında olan Ramazan, Ahmet, Erdal, Cengiz, Özcan, Serdar, Musa ve Bayram Kaskat kardeşler ile arkadaşları Hakan Akbulut ve Ümit Karaoğlan husumeti görüşmek için bir araya geldi. Halil Açıkgöz'ü öldürmeye karar veren şüpheliler, plan yapıp cinayette kullanacakları bir otomobil kiraladı.Planı uygulamaya koyan Ramazan, Erdal ve Bayram Kaskat, Hakan Akbulut'un kullandığı 01 BIV 39 plakalı araca binerek, Açıkgöz'ün çalıştığı şantiye çevresinde keşif yaparak nerede öldüreceklerini planladı.Halil Açıkgöz, 18 Eylül'de öğle yemeğine gitmek için saat 11.30 sıralarında 01 JN 607 plakalı motosikletiyle yola çıktı. Merkez Yüreğir İlçesi'nin Yıldız Caddesi'nde Halil Açıkgöz'e Ramazan Kaskat araç içerisinden av tüfeğiyle ateş açtı. Vücuduna isabet eden saçmalarla ağır yaralanan Halil Açıkgöz kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetti.
'ÖLDÜRME KASTIM YOKTU'
Olayın ardından yakalanan Ramazan ve Ahmet Kaskat ile Hakan Akbulut tutuklandı. Ramazan Kaskat, Halil Açıkgöz ve arkadaşları tarafından tehdit edildiklerini öne sürerek, "Halil Açıkgöz'ün motosikletiyle bizimle aynı istikamete giderken gördüm. Halil Açıkgöz bizi görünce elini beline attı. Aracın sağ ön koltuğunda oturduğum yerde ateş açtım. Öldürme kastım yoktu" dedi.Olayla ilgili soruşturmasını tamamlayan Cumhuriyet Savcısı iddianamesini hazırladı. Savcı, Ramazan, Erdal ve Bayram Kaskat ile Hakan Akbulut hakkında iştirak halinde tasarlayarak öldürme suçundan; Ahmet, Cengiz, Özcan, Serdar ve Musa Kaskat ile Ümit Karaoğlan hakkında ise azmettirme suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istemiyle Adana 7'nci Ağır Ceza Mahkemesi'ne dava açtı. Şüpheliler önümüzdeki günlerde hakim karşısına çıkacak.


Yorumlar (1)