• Adana
  • Ankara
  • İstanbul
  • 20 Nisan 2019
  • 04:46
  WhatsApp
İki çocuğuyla sokağa atılacak

Biri engelli iki kızıyla birlikte yaşam mücadelesi veren 36 yaşındaki Melek Söğüt, ev kirasını aylık ödemek isteyince ev sahibiyle mahkemelik oldu. Evden çıkartılacak olan Söğüt, zor günler yaşıyor.

 

Halil BİLEK

 

YAŞAM MÜCADELESİ

Eşinden ayrılan ve biri engelli 2 çocukla aldığı ‘bakım parasıyla’ yaşam mücadelesi veren 36 yaşındaki Melek Söğüt, iddiaya göre ev sahibine kirayı peşin veremediği için mahkeme kararıyla evden çıkartılacak. Melek Söğüt, “İlk yılımda kiramı peşin verdim. Bu yılın nisan ayından temmuz ayına kadar aylık ödedim. Ondan sonra kendilerine telefonla aradım, mesaj attım paralarını vermek için kimse gelip almadı. Beni evlerinden çıkarmak için mahkemeye vermişler. Şimdi ben ne yapacağımı şaşırdım. Engelli kızım Buse ve Ayşenur ile sokakta kalacağım” dedi.

TOKİ’DEN EV ÇIKTI

Yüreğir İlçesi PTT Evleri Mahallesi’nde oturan 2 çocuk annesi Melek Söğüt, 2017 yılının Nisan ayında ev sahibine bir yıllık kira bedeli olan bin 500 lira peşin verdi. Evde oturduğu sırada Sögüt ailesine Buruk Mahallesi’nde TOKİ konutlarından ev çıktı. Yakınlarından ve tanıdıklarından borç olarak toplam 17 bin lirayı toplayan Melek Söğüt, parayı ev sahibi olabilmek için TOKİ konutuna yatırdı. Bu sırada oturduğu evin kira günü dolan genç kadın ev sahibine durumunu anlattı ve TOKİ’deki evi bitene kadar aylık olarak oturmak istediğini söyledi.

EV SAHİBİ ANLAŞMAYI BOZDU

Ev sahibi Melek Söğüt’ün teklifini kabul etti ve temmuz ayına kadar olan kirayı aylık olarak aldı. Bir süre sonra ev sahibinin kendisinden evinden çıkmasını istediğini ifade eden Söğüt, “Ondan sonra telefonlarıma çıkmadı, mesajlarıma cevap vermedi. Ekim ayına kadar kendisine para ödeyemedim. Akrabaları olan bir kadın beni sürekli arayıp evden çıkmamı istedi. Sonra beni evden çıkarmak için mahkemeye vermişler. Şimdi mahkeme kararıyla evden çıkmak zorunda kalacağım. Sadece engelli kızımın bakım aylığıyla geçiniyoruz” diye konuştu.

YARDIM ELİ

Borçları olduğu için zor günler yaşadığını gözyaşları içinde anlatan Söğüt, “TOKİ’deki evimizi birkaç ay sonra teslim edecekler. Şu anda kızım Ayşenur Mehmet Adil İkiz Ortaokulu’nda okuyor. Taşınmamız onu etkileyecek. Daha önemlisi adres değişikliği yaparsam kızımdan dolayı aldığım bakım parası kesilecek. Çünkü yetkililer yeni adrese gelip inceleme yapacak. Zaten borç içindeyim birkaç ay içinde ikiz kez nasıl ev taşıyayım. Eğer bize yardım eli uzatılmazsa iki kızımla sokakta yaşamak zorunda kalacağız” şeklinde konuştu.

 


Yorumlar (1)