• Adana
  • Ankara
  • İstanbul
  • 25 Mayıs 2019
  • 21:38
  WhatsApp
Hem kanseri yendi hem de hukuk okuma hayalini gerçekleştirdi

ADANA TOROS GAZETESİ

 

 (AA) - Adana'da 15 yaşında yakalandığı kanseri zorlu tedavi süreci sonucu yenerken evde aldığı eğitimle de hukuk fakültesini kazanma başarısı gösteren Aleyna Diz, sık sık onkoloji servisini ziyaret ederek kendisi gibi çocuk yaşta hastalıkla mücadele edenlere moral veriyor.

Yüreğir ilçesinde yaşayan 18 yaşındaki Aleyna Diz'e, 3 yıl önce grip şüphesiyle gittiği hastanede germ hücreli tümör tanısı konuldu. Hastalığını ilk duyduğunda büyük üzüntü yaşayan Diz, rahatsızlıktan kurtulmak için ailesi ve arkadaşlarının desteğiyle yaşama daha sıkı sarıldı. 

Geçirdiği iki ameliyat ve 1,5 yıllık kemoterapi sürecinde evde eğitim almayı da ihmal etmeyen Diz, bir yandan kanseri yenerken diğer yandan hayalindeki hukuk fakültesini kazanmayı başardı.

Rutin kontrolleri devam eden Diz, Necmettin Erbakan Üniversitesi Hukuk Fakültesi birinci sınıfta eğitimine devam etmesinin yanı sıra kendisi gibi çocuk yaşta kanserle mücadele eden hastalara da destek olma kararı aldı.

Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi Onkoloji Servisini sık sık ziyaret eden Diz, burada tedavisi süren hastalara öyküsünü anlatarak kanseri yenme konusunda umut aşılıyor.

- "Bütün sürecin üstesinden geldim"

Aleyna Diz, hastalığını öğrenmesinin ardından kendisi ve ailesi için zorlu sürecin başladığını ama bunları aşmayı bildiğini anlattı.

Yumurtalık bölgesinde bulunan tümörün alındığını, ardından Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesinde kemoterapi görmeye başladığını aktaran Diz, o dönemde saç ve kaşlarının döküldüğünü, okula gidemediğini söyledi.

Diz, tedavi süresince ailesi ve arkadaşlarının kendisine çok destek olduğunu ve onların da çabasıyla yaşama daha sıkı sarılarak evde eğitim almaya başladığını belirterek, şöyle devam etti:

"O dönemde Çocuk Kanser Derneği ile tanıştım ve onların hediye ettiği kitapları sürekli okudum. Saçlarım, kaşlarım döküldü ama bunlardan hiçbir zaman korkmadım. Aynaya baktığımda ilk saçlarım döküldüğünde ben kendim kazıdım, yapacak bir şey yok. Bütün sürecin üstesinden geldim. Şu an Necmettin Erbakan Üniversitesi Hukuk Fakültesi birinci sınıfta okuyorum ve hayallerimi gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşıyorum." 

 


Yorumlar (1)