• Adana
  • Ankara
  • İstanbul
  • 21 Nisan 2019
  • 12:50
  WhatsApp
HDP’ye ‘kozmik oda’ baskını Adana'da gözaltına alınan HDP eş il ile ilçe başkanlarının parti binalarında ‘paralel mahkeme’ kurup yüzlerce vatandaşı yargılayıp para aldıkları ileri sürüldü. Vatandaşlardan gasp edilen paraların bölücü örgüte aktarıldığı öne sürülürken parti binasında olduğu iddia edilen ‘kozmik oda’da ise 63 bin lira bulundu.

HDP’ye yönelik 15 Mart’ta gerçekleştirilen operasyon süreci, 3 vatandaşın Cumhuriyet  Başsavcılığı’na başvurarak HDP Adan İl Başkanlığı ve ilçe başkanlığı binalarında "paralel mahkeme" kurulup yargılama yapıldığı yönünde şikayette bulunmasının ardından başladı. Savcılığın talimatıyla harekete geçen Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü (TEM) ekipleri, iddiaların odağındaki HDP’lileri teknik ve fiziki takibe aldı.

İddialara göre; TEM ekiplerinin yürüttüğü çalışmalarda HDP Adana İl Eş Başkanı Gülseren T. ile eski eş başkanlardan Hüseyin B. ve diğer yöneticilerinin parti binalarında sözde ‘paralel mahkeme’ kurarak vatandaşları yargıladıkları belirlendi. ‘Paralel mahkeme’de alacak verecek meselesi, kız kaçırma, tarla anlaşmazlığı, hakaret, tehdit, mala zarar verme gibi birçok dava ile ilgili yargılamaların yapıldığı ortaya çıktı.

Gerekli delillerin toplanmasının ardından 20 Mart’ta 12 zanlının yakalanması amacıyla 15 ayrı adrese operasyon düzenledi.  Operasyonda HDP Adana İl Eş Başkanı Gülseren T. ile eski il eş başkanı Hüseyin B. ile birlikte 11 zanlı gözaltına alındı. HDP Adana İl Başkanlığı ve Seyhan İlçe Başkanlığı binalarına da baskın yapan polis, sadece milletvekilleri ve eş başkanların girdiği iddia edilen ‘kozmik oda’ya çilingir marifetiyle girdi. Polis, ‘kozmik oda’ 63 bin lira para ve çok sayıda belge de ele geçirildi. Ele geçirilen belgeler arasında sözde ‘paralel mahkeme’ kararlarının da olduğu ileri sürüldü. Ele geçirilen para ve evraklar ile birlikte el konulan bilgisayarlar incelenmek üzere emniyete götürüldü. Zanlıların sorgusu devam ederken ele geçirilen evraklarında incelenmesine devam ediliyor.


Yorumlar (1)