• Adana
  • Ankara
  • İstanbul
  • 21 Nisan 2019
  • 12:20
  WhatsApp
Hacı’nın dayısı kim?

Adana Büyükşehir Belediyesi’nin sayısız ihalesini veren sihirli el sorgulanıyorİmam Hatip Mezunu sonradan olma organizatör Hacı Aslan Demir’in Adana Büyükşehir Belediyesi’nden aldığı sayısız ihale, akıllara ‘Kim bu kapıları açtı, bunun dayısı kim?’ sorusunu getiriyor. Kamuoyu, Hacı Aslan Demir’i ihya edecek kadar ihale veren sihirli eli sorguluyor.

NE VARSA ALMIŞ

Hacı Aslan Demir’in firması, film ve tiyatro festivali, YAPEX fuarı, 23 Nisan Şenliği, kentli kültürü geliştirme, dijital bilgi sistemi gibi uzmanlık isteyen ihaleler yanında, taziye çadırı kurma ve kurban kesim yeri düzenleme gibi hiç alakası olmayan işleri de almasıyla ‘Büyükşehirde ne ihale  varsa vermişler, o da ne varsa almış’ dedirtiyor.

DAYISI KİM?

Hacı Aslan Demir’in imamlığı bir kenara bırakıp, Aslan Organizasyonu kurmasında ve bütün ihaleleri tereyağdan kıl çeker gibi çekip almasında Büyükşehir Belediyesindeki hangi üst düzey elin rol oynadığı merak ediliyor ve mutlaka açığa çıkarılması isteniyor. Şimdi kamuoyundaki soru şu ‘Hacı’nın Büyükşehirdeki dayısı kim?’

MÜFETTİŞLER GÖREVE

Toros Gazetesi olarak kamuoyunun bilgilendirilmesi açısından Büyükşehir Belediyesi ve İçişleri Bakanlığı müfettişlerinin bu ihaleleri mercek altına almasını istiyoruz. Haberimiz ile SUÇ DUYURUSU’nda bulunuyoruz. Hacı’nın aldığı ihalelerdeki şartnameler adrese teslim mi hazırlanmış? İhaleye dosya verenler sonradan neden vazgeçmiş? Hacı Aslan Demir ihaleleri nasıl almış? Şartnamedeki hususları hakkıyla yerine getirmiş mi? Bunların incelenmesini istiyoruz.

DAYI MESELESİ

‘Türkiye’de dayın varsa, bütün kapıları açarsın’ sözü tarihten bugüne tekrar ediliyor ve kimse bu çirkinliğe son veremiyor. Hacı Aslan Demir’in aldığı ihalelerde de ‘DAYI’ kokusu seziliyor. Yıllardır türkülere konu olmuş, şiirlerde anlatılmış ama dayısı olanın sırtı yine de yere gelmemiş. İşte dayın varsa ve yoksa ne olacağıyla ilgili türkü ve şiirlerden bir kesit.

DAYIN YOKSA

Afşin Yöresinin ‘Mamudo Kurban Niye Doğdun’ türküsünü Aşık Mahzuni Şerif Türkiyeye duyurmuştur. Türkü çok uzundur. Sadece bir dörtlüğü ‘Dayın yoksa’ bir yere gelemezsin, varsa her kapıyı açarsın düşüncesini anlatmaya yetiyor

Kurban gelir payın yoktur
Haftan yoktur ayın yoktur
Adana'da dayın yoktur
Mamudo kurban niye doğdun
(Söyle yavrum niye doğdun)

DAYIN VARSA

Aşık Veysel Şimşek ise soruna başka bir pencereden bakmış, dayın varsa neler olacağını şiirleştirmiş. Şiir, uzmanlık alanı olmamasına rağmen bir yerlere getirilen, mevki makam verilenleri, ihalelerle zengin edilenleri, kısa sürede murat 124’den Mercedeslere binenleri, kendisine ballı ihale verenlere, daireler, villalar hediye edenleri hatırlatıyor. Şair hayli uzun yazmış, biz sadece bazı bölümlerini sizlere aktarıyoruz. Bakın DAYISI olan nelere kadirmiş:

Okul mokul fasa fiso,
Müdür olmuş bizim haso,
Her gün girer çıkar paso,
Bu alemde dayın varsa.

İyi kötü yazar kalem,
Gariplik en büyük çilem,
Sadece yeterli bir selam,
Bu alemde dayın varsa.

Bir an çıkarsın aradan,
Bıkarsın puldan paradan,
İş bağlarsın Adana'dan,
Bu alemde dayın varsa.

Veysel der gerçekler acı,
Alan satan yiyen hacı,
Olursun herkesin baş tacı,
Bu alemde dayın varsa.

 


Yorumlar (1)