• Adana
  • Ankara
  • İstanbul
  • 22 Şubat 2019
  • 16:20
 
Gürer: Ülkemizde tarıma destek verin

(Haber Merkezi)- CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Türkiye’deki tarım arazileri yabancılara satılırken, Tarım ve Orman Bakanlığının bir Afrika ülkesi  Sudan’da TİGEM  ve Türk girişimciler için tarım arazileri alınmasını, “mevcut koşullarda anlaşılması güç bir durum” olarak değerlendirdi. 

NE İŞİN VAR SUDAN’DA 

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin 9-11 Eylül tarihleri arasında, tarımsal yatırım yapabilecek özel sektör temsilcileriyle birlikte Sudan’a yapacağı resmi ziyaretle ilgili değerlendirmelerde bulundu. 

ANLAŞILMAZ BİR DURUM 

Gürer, Bakan Pakdemirli’nin Sudan’da 780 bin 500 hektar alanda Türk girişimcilerin yatırımına açılacak olan tarım arazilerinin tanıtımının yanı sıra, burada  TIGEM tarım yatırımlarının başlatılması konusunda görüşmeler yapacağına değinerek, “Tarım ve Orman Bakanlığı, anlaşılması güç olaylarla gündemi işgal ediyor. Türkiye’de tarım arazileri birer birer yabancılara satılırken ve TİGEM işletemediği çiftliklerini kiraya verirken, bakanlık bir Afrika ülkesi  Sudan’da tarım arazileri kiralayıp, Türk işadamlarını burada tarım yapmaya teşvik ediyor. Tarım ve Orman Bakanlığının bu uygulaması anlaşılabilir bir durum değildir. Ülkenin içinde bulunduğu koşullarda her işimiz tamam, Sudan çiftçisi, işçisi  ve devleti için tarıma yatırım yapmamız eksik kaldı. Ülkemizde binlerce dönüm tarım alanı tarım alanı olmaktan çıkarken, bilimsel tarım nerede ise yabancılara bırakılmışken önce ülkemiz tarımı için gerekenler yapılması gerekmez mi?” dedi. 

KENDİ ÇİFTLİKLERİNİ BİLE İŞLETEMEYEN TİGEM, SUDAN’DA ÇİFTLİK KURDU 

Türkiye’de tarım ve hayvancılıkta yaşanan sorunlara çözüm bulmak, üreticiyi teknolojiyle buluşturmak, bitkisel ve hayvansal üretimin artmasına katkı sağlamak gibi önemli bir görevi üstlenen Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü’nün (TİGEM) bu görevlerini yerine getiremediği gibi bünyesindeki çiftçiliklerin önemli bölümünü  işletemediğini ve bunları kiraya verdiğini anımsatan CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Türkiye’deki özel sektör firmalarının, Sudan’da çeşitli bölgelerde toplam 780 bin 500 hektar arazide tarımsal yatırım yapmasının özendirilmesi ve bu kapsamda TİGEM ile Sudan Tarım ve Orman Bakanlığının ortak bir şirket kurması nasıl izah edilebilir?” diye sordu. 

PES ARTIK!

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, AKP’nin Türkiye’de yabancılara tarım arazilerinin satışını yasalaştırdığını da hatırlatarak, “Geçen yıl verdiğimiz soru önergesine verilen yanıtta, yabancılara tarım arazisi satılmasının yasalaştığı 2016 yılından 2017 yılının ilk 6 ayına kadar,  23 yabancı ülkeden 85 yabancı uyruklu kişinin, ülkemizde 20 ilde 2 bin 159 hektar tarımsal arazi satın aldığı açıklanmıştı. Yabancı şirketlerin Türk ortaklarıyla aldıkları arazilerin ilave edilmediği bu rakam bile yabancı yatırımcıların, Türk tarım arazilerine olan ilgisini gösterirken, Tarım ve Orman Bakanlığının, Türkiye’de tarım arazisi kalmamış gibi Sudan’dan arazi kiralayıp Türk yatırımcıları bu ülkeye götürme girişimine ekonomik sorunlar yaşanan bu dönemde  nasıl açıklanabilir, demekten başka bir şey söyleyemiyoruz” şeklinde konuştu. 

 


Yorumlar (1)