• Adana
  • Ankara
  • İstanbul
  • 22 Şubat 2019
  • 16:37
 
Genel Başkanımızın takdiriyle Seyhan’ı uzak ara kazanırız

Milliyetçi Hareket Partisi Seyhan Belediye Başkan aday adayı Şehmus Uçar:

ÖZEL HABER: ALİ BOZ- SERDAR AKIN

Adana’nın tanınmış işadamlarından ve yaklaşık üç yıldır seçim çalışmalarını sürdüren MHP Seyhan Belediye Başkan Aday Adayı Şehmus Uçar, yerel seçimlerle ilgili olarak Toros Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ali Boz’a önemli açıklamalarda bulundu. MHP Genel Başkanı ve MHP Genel Merkezi’nin de takdiriyle aday olacağına inancının tam olduğunu vurgulayan Uçar, “Biz vatandaşlarımızla beraber Allah izin verirse bu seçimi kazanacağız. Buna olan inancımız tamdır.” dedi.

Seçim çalışmaları ile ilgili biraz bilgi verir misiniz?

34 ay önce genel başkanımızdan İcazet alıp teşkilatlarımızdan da izin alarak yola çıktık. Tam 34 ay hiçbir şekilde ara vermeden liderimizin emrinde, genel merkezimizin emrinde, teşkilatlarımızın emrinde çalışmalarımıza devam ettik ve son altı aya girmiş bulunmaktayız. Bu süreçte defalarca genel merkezde genel başkan ve genel başkan yardımcılarını, teşkilat başkanlarını ziyaret ettik. Çalışmalarımız hakkında bilgi verdik, raporlarımızı genel başkanımıza sunduk.  Genel başkanımız bizi güler yüzle ve memnuniyetle karşıladı. Çalışmalarımızda bize başarılar diledi. Bu süreci böyle atlatıp bugüne kadar geldik.

Şuan itibari ile yerel seçimlerden ne bekliyorsunuz?

Genel başkanımız ve genel merkezimizin de takdiriyle aday olacağız. Buna inancım tam. Allahın izniyle. 34 aydır göstermiş olduğumuz tutumdan tutun da çalışmalarımıza kadar partimizi zora sokacak bir davranışımız da olmadı. 34 ay boyunca halkımızla iç içe, vatandaşlarımızın acı günlerinde de tatlı günlerinde de beraber olduk. Biz vatandaşlarımızla beraber Allah izin verirse bu seçimi kazanacağız. Bu yöndeki inancımız tam. Her gittiğimiz yerde vatandaşlarımız bizi itinayla ve güler yüzle karşılıyorlar. Muhtarlarımızı en azından onar defa ziyaret ettim. Sivil toplum kuruluşlarımızı,  odalarımızı onlarca kez ziyaret ettim.  Spor camiasını ziyaret ettim. Esnaflarımızı ziyaret ettim. Yaklaşık olarak 34 ayda 750 tane ev, kahve, Sokak toplantısı düzenledik. Vatandaş eğer size güvenmemiş olsa, inanmamış olsa bu kadar ilgi göstermez.

Seçimi kazanırım diyorsunuz. Bu nasıl bir kazanma olur?

Ben iddialı bir söz söylemiştim.  Onu söylerken de ezberden konuşmadım. Vatandaşlarımızın bize vermiş oldukları sözlerden, vatandaşlarımızın bize göstermiş olduğu teveccühten dolayı dedim ki; en yakın rakibime 50.000 oy fark atacağım. Ben hala söylediğim sözün arkasındayım.  Allah izin verirse en yakın rakibimize 50.000 oy fark atarak biz bu belediye seçimini kazanacağız.

Seyhan’da değişim planınız var mı?

Biz yola çıkarken sadece aday adayı olmak için çıkmadık. Önce adaylığı, sonra seçim kazanmak adına ekip arkadaşlarımızı oluşturarak Seyhan'ın 96 mahallesini karış karış gezerek, Seyhan'ın sorunlarını tespit ettik. Daha sonra bu sorunları çözüme kavuşturacak projeleri hazırladık. 31 Mart'ta Allah izin verirse başkan koltuğuna oturduğumuz andan itibaren sokaklarda olacağız. Seyhan’ın sokaklarını şantiyeye çevireceğiz. Zaman kaybetmemek için tek tek sokakları gezmemize ve sorunlarımızı belirlemeye gerek kalmayacak. Proje oluşturmak için de zaman kaybetmeyeceğiz. Hemen bildiğimiz, tespit ettiğimiz sorunları çözüme kavuşturacak projeleri hayata geçireceğiz. Bugün Seyhan’da mevcut olan belediye ve ondan önceki belediye başkanları Seyhan’ı rahata kavuşturacak hiçbir projeye imza atmadılar. Gelen asfalt yol yapıyor,  2-3 tane önemsiz projeyle görevlerini tamamlıyorlar. Bugün Seyhan'ın özellikle sorunlarını bilmezseniz projelerinizi de hayata geçirmeye sahip değilsinizdir.

Seyhanlıların önceliği hizmettir diyorsunuz doğrumudur?

Kesinlikle hizmetti. Sadece hizmetin ne olacağını da bilerek yapacağız. Biz şuan mevcut olan belediye gibi haydi son altı ay kaldı yolları asfaltlayalım, çöpleri toplayalım, park bahçeleri düzenleyelim şeklindeki gibi bir düşünceniz olmayacak.

Şuan dört tane mahalleyi bölme projeleri var bu duruma ne diyorsunuz?

Bir mahalleyi bölmek isterseniz kanun şunu söylüyor; “ İlçe belediyesinin vermiş olduğu karara kaymakamlık oluru, valinin onayıyla gerçekleştirebilirsiniz.” Aynı kanun maddesinde de şunu söylüyor;  vatandaşın ve muhtarın da rızası alınarak yapılmak zorundadır.  Ama mevcut olan belediye ne Adana Büyükşehir Belediyesinin görüşüne, ne muhtarların görüşüne, ne de vatandaşların görüşüne başvurdular. Dolayısıyla şuan o mahalleleri bölmek yasal olarak suç, yasal olarak bir dayanakları yok. Şuan başvuruları zaten valilikte bekletiliyor. Mahalleyi bölmek nedir?  Siz hizmet götüreceğinizi söylediğiniz zaman milletin aklıyla dalga geçmiş oluyorsunuz. Aynı belediye aynı mahallelere isterse zaten hizmet götürür.  Mahalleyi bölerken mahalle sayısını ve muhtarlığı çoğaltacaksınız. Hem de o mahallede ileriki yıllarda ekonomik olarak farklılıklar da oluşacaktır. Bunları yapacağınıza Seyhan’ın acil sorunları var.  İlk önce onları çözüme kavuşturun Seyhan'ın İmar uygulaması görmediği mahalleler var daha birçok mahallemizde komşu komşuya ortak olmuşlar hala haberleri yok bunları bir çözüme kavuşturun. 30 Mart 2014 Kanunuyla İlçeler Büyükşehir'e bağlandı Sayın Hüseyin Sözlü ya nasip oldu bu belediye Başkanlığında Adana'nın ilk kurucu belediye başkanı diyebiliriz ilçeleriyle birlikte il Özel idaresinin bütün yetkileri Büyükşehir'e verildi ama ilk özel idarelerinin gelirlerinin hepsi Büyükşehir'e devredilmedi. 30 Mart 2014 yılında büyükşehir yükü yedi kat arttı ama gelir 2,5 kat arttı. Buna rağmen, bana göre Hüseyin başkan çok büyük projelere imza attı. Son 30 yılı ele alırsak Adana'da ve merkez ilçelerinde yapılan hizmetler gözle görülebilir kaç tane var. 30 Mart 2014 tarihinden bu yana toplam 4,5 yılda Hüseyin başkan yolsuz köy bırakmadı, köprüsüz köy bırakmadı, gölder yaylasına su götürdü, ikizler köprüsü olsun, dörtyol ağzındaki yer olsun, artı Adnan Menderes Bulvarı olsun, havaalanı kavşağındaki battı çıktı olsun, bunlar büyük projeler Adana'nın geleceğini rahatlatacak olan projeler. Onların devamı da var. Bana göre hizmet yönünden Hüseyin başkan son 30 yılda Adana’ya kazandırılabilecek en önemli projeleri kazandırdı.

Seçimi kazandığız gün ilk yapacağınız iş hangisi?

Ekibimizle beraber kısa, orta ve uzun vadeli projelerimizi çıkarttık. 25'e yakın projemiz var. Büyüklü küçüklü olmak üzere, öncelikle biz acil sorunları tespit ettiğimizden dolayı işimiz daha kolay olacak. Seyhan’ın acil sorunları, öncelikle işsizlik ve kentsel dönüşüm.  Bu iki noktaya çözüm kavuşturduğumuz zaman az önce saydığımız sorunları da ortadan kaldırmış olursunuz. Kentsel dönüşüme bağlı olarak yolları genişleteceksiniz, kentsel dönüşümle birlikte altyapıyı ve üstyapıyı modernleştireceksiniz, kentsel dönüşümle birlikte Seyhan hayat bulacak dolayısıyla Adana hayat bulacak. Ama bu kentsel dönüşüm derken de mevcut olan belediyenin yaptığı gibi mahalleleri imara açıp da müteahhitlerin gelişigüzel iş yapmalarına biz izin vermeyeceğiz. Biz belediye olarak:  Bir, TOKİ’yi asla ve asla ilçemizin sınırlarına koymayacağız. TOKİ ile anlaşmayacağız. TOKİ’nin yapmış olduğu binalar Adana'nın iklim şartlarına elverişli değil. İkinci olarak,  TOKİ artık vatandaşı mağdur etmeye başladığından dolayı bizim önceliğimiz vatandaşımızın kendisidir. Dolayısıyla biz hangi mahallede kentsel dönüşüm başlatacaksak Adana'da yaşayan müteahhitlerimizle birlikte yapacağız. Bakın altını çiziyorum Adana'da yaşayan, Adana'da yaşamını söndüren, Adana'da iş yapan müteahhitlerimizle bir araya geleceğiz. Mahallemize projeleri belediye olarak biz çıkaracağız mahalleyi adalara bileceğiz o projeleri de müteahhitlerimize vereceğiz müteahhitlerimiz o şekilde kentsel dönüşüme izin vereceğiz dolayısıyla daha modern mahallelerimiz ortaya çıkacak. Bu mahallelerimizde kapalı semt pazarı, spor tesisi, taziye evleri, SEYMER’lerimiz mutlaka ve mutlaka olacak. Kapalı Semt pazarları haftada bir gün kullanılıyor. Semt pazarlarını haftanın üç günü faaliyet gösterecek olan kadınlarımız için kullandıracağız. Akşamları da otopark olarak kullanılacak yani biz o kapalı Semt pazarını haftada bir gün kullanmayacağız. Haftanın yedi günü akşamları otopark olarak kullanılacak. Kentsel dönüşümle beraber apartmanların kat sayısına göre otopark mecburiyetimiz olacak.

Son olarak ne söylemek istersiniz? 

Seyhan’ın artık ciddi manada işsizlik sorunu teşkil etmeye başladı. Sadece işsizlik demek insanın para kazanmaması demek değildir. Huzuru bozulması, bireyin mutsuz olması, bireyin çocuklarına mahcup olması demektir. O insanın ekmeğini kazanmasına katkı sağlarsak, birey mutlu olacak, ailesi mutlu olacak, toplum mutlu olacak, dolayısıyla kentimiz mutlu olacak. Birlik ve beraberliğimizi daha çok pekiştirecek. Birinci yılın sonunda belediye çalışanları haricinde hayata geçireceğimiz projelerle birlikte 4500 kişiyi işe alacağız ve bu projemiz Türkiye’ye örnek olacak olan bir projedir. Tüketici belediye değil, üretken bir belediye anlayışını ortaya koyacağız.  Belediyeler üretecek ürettikçe de istihdam alanları sağlayacak. Biz bu 4500 kişiyi işe alırken öncelikle muhtaç her aileden bir kişiyi işe alacağız. Tabiki de tespitler yapıldıktan sonra uygulamaya koyacağız. Burada nasıl yaparız: Bizim teşkilatlarımızın çalışmalarıyla ve o mahallenin muhtarıyla birlikte ortak yapacağımız çalışmalarla insanların gerçekten de geçim sıkıntıları yaşadıklarını ve işsiz olduğunu tespit ettikten sonra yapacağız.  Adaletli olacağız. Bizim belediyemizde muhtarların hepsini tanıyan, hepsiyle ilişkisi olan en az iki tane danışmanımız olacak. Biz 96 tane muhtarımızın hepsini ismiyle, soy ismiyle çok iyi tanıyoruz. Muhtarlar, bizim mutlaka ve mutlaka çözüm ortaklarımız olacaktır. Son olarak Seyhan’daki vatandaşlarımızın bu dönem parti gözetmeden Seyhan’ı kurtarmak adına, Seyhan’ı inşa etmek adına bize destek vermelerini, bizim yanımızda olmalarını, Seyhan'ın kurtuluşuna katkıda bulunmalarını rica ediyorum. Onlardan destek istiyorum. Biz bu Seyhan’ın  beş yıl içerisinde öyle bir noktaya getireceğiz ki 30 yılda alamadıkları hizmetleri beş yıl içerisinde alacaklar. İkinci dönemde Allah izin verirse biz vatandaşımızın çayını içmek için, sohbet etmek için yanlarına gideceğiz. Ortaya koyacağımız hizmet ve  projelerimizle birlikte İkinci dönemde en az %70 oyla seçileceğiz. Seyhan'da kendimize ve ekibimize güveniyoruz. Dolayısıyla vatandaşlarımıza da çok güveniyoruz. Bizi tercih edeceklerine eminiz. Samimiyetimizden, dürüstlüğümüzden asla ödün vermedik ve asla da Ödün vermeyeceğiz.


Yorumlar (1)