• Adana
  • Ankara
  • İstanbul
  • 20 Şubat 2019
  • 21:22
 
Gelinlikler ateş pahası

 

Her yıl olduğu gibi Adana’da düğünlerin genelde yaz aylarında yapılması ve salonların hemen hemen her gün düğün yaptıkları gözleniyor.

Adana’da, düğün sezonunun gelmesiyle birlikte gelinliğe talep arttı. Gelinlik firmaları siparişleri yetiştirmek için 7/24 aralıksız çalışmaya başladı.
 

Gelinlik Firmaları, Düğün Sezonunda Aralıksız Çalışıyor

Adana'da, yazın gelmesiyle birlikte evlenecek olan gençleri heyecan bastı. Gelinlik satışlarında artışlar yaşandı. Kent merkezinin yanı sıra çevre illerden de siparişler alan gelinlik firmaları, 7 /24 aralıksız çalışıyor. 15 yıldır gelinlik üretimi ve satışı yapan Firmalar, müşterilerinden gelen siparişlerini zamanında yetiştirebilmek çalıştıklarını belirtti. Ramazan Bayramı'nın ardından gelinlik satışlarının iki katına çıktığını belirten Firmalar, "3 aylık yaz döneminde çok fazla sipariş alıyoruz. Bundan dolayı da çalışma arkadaşlarımızla hiç izin yapmadan kimi zaman işyerinde 1-2 saat uyumak suretiyle çalışıyoruz.Adana’da  genellikle gelinlik kiralama şekli ile tercih ediliyor. Gelinliklerin fiyatı, modeli, işçiliği ve gelinliğin güpürüne göre 1.500 TL'den 4.000 TL'ye kadar değişiyor. Gelinliklerin olmazsa olmazları olan işçilik, kalıp ve model gelinliğin fiyatını belirleyen temel etkenlerdir. Ülke genelinde 2018 yılında gelinlik modelleri içinde helen ve balık modelleri çok fazla ilgi görüyor. Biz de bu ilgi gören ve genç kızların hayallerini süsleyen gelinlikleri üretmek için izinsiz, gece gündüz çalıştıklarını”belirttiler.

ÇEVRE İL VE İLÇELERDEN SİPARİŞ ALIYORLAR

 

Adana ilçelerinde moda evlerinin az olması ve gelinlik satan mağazalar az olması sebebi ile siparişlerin artması üzerine gece gündüz çalışmak zorunda olduklarını ve gelinlik malzemelerinin dolara endeksli olmasından dolayı fiyatların artmasına sebeb olduğunu vurgulayan firmalar “Gelinlik kumaşların,dantel ve güpürlerin dolara endeksli olmasından dolayı fiyatlarda artış yansımasına sebep oldu.Dantel satışları dolar üzerinden yapılması bizleri de zam yapmak zorunda bırakmıştır.Gelinlikte işçilik fazla olması ve bunun üzerine personel bulmakta çok zorluk çekiyoruz.Bu sektörde işçilerin maliyetinin yükselmesi ister istemez fiyatlara yansıyor alıcılar yani düğün yapacak gelin adaylarının modelden çok fiyatlar konusunda sıkıntı çektiklerini”söylediler.

 

Bu arada düğün salonları işletmecileride kampanya yaptıkları gelinlik koymalarına rağmen fiyatların artmasından dolayı vazgeçtiklerini ve piyasanın durgun görünmesine rağmen düğünlerin çoğaldıklarını ifade ettiler.Gelinlik malzemeleri satan mağazalar ise eskiden kumaşları toptan tl ile alıyorduk.Şimdi ise dolar’a çevirdiler ve dolar arttıkça gelinlik fiyatlarıda artıyor.Aynı şekilde dantel ve Güpür içinde geçerli.Mesela örnek verecek olursak Fransız gübürünün metresi 400 dolar’dan satılıyor.Şimdi düşünün bir metre gübürün türk parasıyla iki bin tl’ye yaklaşıyor.Bu yüzden bir gelinliğin işçilikle birlikte maliyeti 3-5 milyona yaklaştığını “belirttiler.


Yorumlar (1)