• Adana
  • Ankara
  • İstanbul
  • 26 Mayıs 2019
  • 17:35
  WhatsApp
Gelini Suriye’den Damadı Almanya'dan ithal ediyoruz

ADANA TOROS GAZETESİ

 

(HABER MERKEZİ)-Ekonomik problemler ve işsizlik gibi sorunlar, Türkiye’de boşanma sayılarını ciddi oranda artırdı. CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in yazılı soru önergesini yanıtlayan Bakan, geçen yıldan bu yana 1334 kadına “Boşanma süreci danışmanlığı” hizmeti verildiğini açıkladı.

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in, ülkemizde boşanma oranlarındaki artışa dikkat çekmek amacıyla verdiği soru önergesini Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk yanıtladı. 

Ömer Fethi Gürer, yazılı soru önergesinde “Boşanmış veya eşini kaybetmiş kadınlara psikolojik destek sağlanması için Bakanlığınızca ne gibi çalışmalar yürütülmektedir? Varsa bu çalışmalar kapsamında son 2 yılda boşanmış kaç kadına psikolojik destek verilmiştir? Boşanmış veya eşini kaybetmiş kadınlara İŞ-KUR ve diğer kurumlar aracılığıyla meslek ve iş kazandırmaya yönelik çalışmalar yapılması düşünülmekte midir?” şeklindeki sorulara yanıt istedi.

Bakan Zehra Zümrüt Selçuk, “ Boşanma düşüncesinde veya hukuksal süreçte olan çiftlerimize destek olup, çiftlerin bu süreçleri sağlıklı yürütebilmeleri için boşanma öncesi, esnası ve sonrasında olmak üzere üç aşamada  ‘Aile ve Boşanma Süreci Danışmanlığı’ hizmeti ücretsiz olarak sunulmakta olup bu kapsamda 2017 Ocak-2018 Ekim sonu itibariyle boşanma öncesi, esnası ve sonrasında 1.334 kadına hizmet verilmiştir” açıklamasında bulundu.

DANIŞMANLIK İŞE YARAMADI

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer,“TÜİK’in açıkladığı verilere göre evlenen çiftlerin sayısı 2017 yılında 569 bin 459 iken 2018 yılında %2,9 azalarak 553 bin 202 oldu. Boşanan çiftlerin sayısı 2017 yılında 128 bin 411 iken 2018 yılında %10,9 artarak 142 bin 448 oldu. Bakanlık sorunlar için danışmanlık verdiğini belirtiyor.Demekki çok başarılı bir proje yürümüyor” dedi

TEK EBEVEYNLİ AİLELER MODÜLÜ…

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Selçuk, Gürer’inyazılı soru önergesine verdiği yanıtta özetle şu ifadelere yer verdi: “Aile kurumunun korunması, desteklenmesi, güçlendirilmesi, aile üyelerinin sorun çözme yeteneklerinin artırılarak yaşam standartlarının yükseltilmesi amacıyla Bakanlığımızın koruyucu ve önleyici tedbirleri çerçevesinde yürüttüğü önemli çalışmalardan olan ‘Aile Eğitim Programı’na 2017 yılı içerisinde; boşanma, evi terk etme ya da eş kaybı (ölüm) nedeni ile tek ebeveynli aile olarak hayatını devam ettiren ailelerin ekonomik, sosyal, psikolojik ve hukuki sorunların çözümüne destek olmak amacıyla ‘Tek Ebeveynli Aileler’ modülü eklenmiştir.”

 


Yorumlar (1)