• Adana
  • Ankara
  • İstanbul
  • 22 Şubat 2019
  • 18:16
 
Gazeteciler ve gazetecilik kazanacak

Basın sektörünün çok sancılı günler yaşadığını ve medya çalışanlarının bir çoğunun cezaevinde olduğunu belirten Türkiye Gazeteciler Sendikası  Genel Başkanı Gökhan Durmuş;

 

ÖZEL HABER:Serdar Akın

 

Türkiye gazeteciler sendikasının 66.Kuruluş yıldönümü üyelerin yanı sıra çok sayıda basın mensubunun hazır bulunduğu Point Otel teras salonunda verilen kokteyl ile kutlandı. 

TGS’nin 66.kuruluş yıldönümü sebebiyle verilen kokteylden önce bir konuşma yapan Türkiye Gazeteciler Sendikası Genel Başkanı Gökhan Durmuş “Öncelikle sendikamızın ayakta kalması ve sizlerin bize vermiş olduğunuz desteklerden dolayı teşekkür ediyorum.Aynı zamanda bugün burada sendikamızın 66.yıl kuruluş yıldönümüne katılımınızdan dolayı çok olduğumuzu ifade etmek istiyorum.” dedi.

MEDYA ÇALIŞANLARININ TEK GÜVENCESİ

10 Temmuz 1952’de gazetecilerin ekonomik ve sosyal haklarını ilerletmek için kurulan Türkiye Gazeteciler Sendikası’nın günümüzde ağır saldırı altında olan gazetecilik için mücadeleye devam ettiğini vurgulayan Durmuş  “ 1961 yılında 212 sayılı kanunun mimarı, 70’li yıllarda gazetecilerin toplu sözleşmeli çalışabilmesinin öncüsü, 80’lerde demokrasi mücadelesinin neferi, 90’lı yıllarda patron saldırılarına karşı gazetecilerin koruma kalkanı, 2000’li yıllarda tutuklu gazeteciler ve basın özgürlüğü için yapılan kampanyaların lokomotifi olan TGS(Türkiye Gazeteciler Sendikası), bugün de medya çalışanlarının tek güvencesi olmaya devam ediyor”dedi.

10 YILDA 10 BİN İŞSİZ YARATILDI

Basın sektörü çok sancılı günler yaşadığını ve medya çalışanlarının bir çoğunun cezaevinde olduğunu belirten TGS genel başkanı Gökhan Durmuş “İktidarın gazeteciliğe, gazetecilere ve gazetecilerin öz-örgütüne yönelik sistematik saldırıları 10 yılı aşkın süredir devam ediyor. Bu kapsamlı operasyonla yüzlerce medya çalışanı cezaevlerine atıldı, maaşlar yoksulluk sınırının altına itildi, sektörde işsizlik yüzde 30’a çıktı, 10 yılda 10 bin işsiz gazeteci yaratıldı ve nihayet  medyanın yüzde 90’ı tek adamın emrine sunuldu.Halkın haber alma hakkına, yayıncılığın kamusal sorumluluğuna, çok sesliliğe düşman bu anlayışa karşı mücadele -bedeli ne olursa olsun- örgütlenecek ve büyütülecektir.” diye söyledi.

HUKUKSUZLUĞA SON VERİLECEK

Türkiye’de hâlâ 144 medya çalışanının cezaevinde tutulduğunu söyleyen Durmuş “ Hırsızların, katillerin, suç örgütü elebaşlarının serbest dolaştığı ülkemizde gazeteciler yazdıkları nedeniyle müebbet hapis cezaları alıyor. Kimsenin şüphesi olmasın ki, bu hukuksuzluğa son verilecek, medya üzerindeki abluka dağıtılacak ve tüm meslektaşlarımız eninde sonunda özgürlüklerine kavuşacaktır. Bütün bu olumsuz koşullar altında gazeteciler ve gazetecilik için mücadeleye devam eden sendikamız, ne mutlu ki büyümekte, güçlenmektedir. Artan üye sayısı, örgütlediği işyerleri ve imzaladığı yeni toplu iş sözleşmeleri ile ayağa kalkan TGS, sebat ile hedeflerine ulaşacak, sektörde orman kanunu yerine insanca çalışma düzenini tesis edecektir. Gücümüz dayanışmadan gelir ve karanlığı dağıtacak olan birliğimizdir. Gazeteciler ve gazetecilik için mücadeleye!’dedi. 

Taksim’deki Point Otel’in teras katında 66.yıl kutlanması sebebiyle verilen kokteylde yaş pasta kesildi ve daha sonra basın mensupları Türkiye Gazeteciler Sendikası Genel Başkanı ve yönetim kurulu üyeleri ile  toplu fotoğraf çekildi.

…………………

FOTO ALTLARI

1-TGS Genel Başkanı Gökhan Durmuş ve TGS Disiplin Kurulu Üyesi Serdar Akın

2-TGS Genel Başkanı Gökhan Durmuş, Disiplin Kurulu Üyeleri Rahmi Yıldırım, Serdar Akın ve Emine Uyar

3-TGS Genel Başkanı Gökhan Durmuş

4-TGS'nin 66.yıl Yaş pastası kesilirken


Yorumlar (1)